رکورد شکنی دوباره ایرانیان در جهان/مشارکت 41 درصدی در سرشماری

رئیس مرکز آمار ایران از مشارکت 41 درصدی مردم ایران از آغاز طرح تا ساعت 10 صبح امروز خبر داد و گفت: این نرخ مشارکت در سرشماری های جهان بی نظیر و رکوردی جدید است.

  • کد خبر: 311595
  • تاریخ خبر: چهارشنبه 28 مهر 1395 - 16:45
"امیدعلی پارسا" روز چهارشنبه درمراسم  آغاز عملیات میدانی (حضوری) سرشماری نفوس و مسکن 95 که درفرهنگسرای اندیشه برگزار شد، افزود: تاکنون بالاترین نرخ مشارکت اینترنتی در سرشماری ها متعلق به کشور ژاپن با 37 درصد بوده و کشورهای استرالیا و کانادا هم دارای نرخ 18 درصد هستند اما مشارکت 33 میلیون نفر از ایرانیان در این طرح تا ساعت 10 امروز باعث شد رکورد بی نظیر نرخ مشارکت  41 درصدی بنام کشورمان ثبت شود.
وی تاکید کرد: داشتن آمار درست و دقیق علاوه بر اینکه به برنامه ریزی های کلان کشور و ثبات در شاخص های آماری منجر می شود، موجب افزایش ضریب دقت در برنامه ریزی های خرد نیز می شود و این مساله مخصوصا برای شهرداری ها که می توانند اطلاعات دقیقی از محلات،مناطق و نواحی داشته باشند، مصداق دارد.
پارسا گفت: انتظار داریم در چند روزی آینده که مهلت ثبت اطلاعات بصورت اینترنتی تمدید شده، مردم بخصوص ساکنان شهرهای بزرگ کشور که شاخص برخورداری بهتری در دسترسی به اینترنت دارند،اقبال بیشتری داشته باشند.
به گفته رئیس مرکز آمار ایران، مردم ایران با این نرخ بی نظیر مشارکت در سرشماری امسال ثابت کردند که به نظام و دولت اعتماد دارند.
پارسا، هرگونه ارتباط میان سرشماری و پرداخت یارانه نقدی به مردم را رد کرد و به ملت ایران اطمینان داد که اطلاعات آنها کاملا محرمانه و محفوظ خواهد ماند و سرشماری هم هیچ ربطی به جریان های سیاسی و گروهی ندارد و بار سیاسی نیز ندارد.
رئیس مرکز آمار ایران نسبت به نتایج مفید و دلخواه از سرشماری امسال اظهار خوشبینی کرد و دلیل این مساله را همدلی و هماهنگی خوب عوامل برگزاری و ارگانهای دست اندرکار برشمرد.
وی گفت: از 2 سال پیش بیش از 170 متخصص علم آمار برای اجرای این سرشماری زحمات زیادی متحمل شدند و 700 نوع فعالیت تخصصی مرتبط با این برنامه را پیگیری کردند.
به گفته پارسا، تنها در روز گذشته حدود چهار میلیون نفر از ایرانیان در سامانه اینترنتی سرشماری نفوس و مسکن نسبت به ثبت اطلاعات خود اقدام کردند و انتظار است تا روز 30 آبان که پایان مرحله نخست است، بر روند مشارکت افزوده شود.
بر اساس پیش بینی انجام شده، نتایج اولیه سرشماری امسال یکم تا پانزدهم دی ماه و نتایج تفصیلی آن مرداد سال 1396 منتشر می شود.