En
تاریخ : سه شنبه 26 مرداد 1400
کد 8140

همزمان با انجام فرایند واکسیناسیون در دانشگاه الزهرا (س) پیامدهای روانشناختی واکسیناسیون در عموم جامعه و نهاد دانشگاه بررسی شد

دانشگاه الزهرا با تزریق واکسن‌های آسترازنکا، کووایران برکت و سینوفارم، فرایند واکسیناسیون را بر اساس پروتکل اعلام شده از سوی وزارت بهداشت شامل اعضاء هیات علمی، کارمندان و دانشجویان آغاز کرده است.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه الزهرا (س)، در حال حاضر با توجه به انجام روند واکسیناسیون اعضای دانشگاه، روابط عمومی در گفت‌وگو با دکتر زهرایی رئیس مرکز مشاوه، بهداشت، سلامت دانشگاه، به بررسی پیامدهای کرونا و تاثیر واکسیناسیون از منظر روانشناسی پرداخته است.

دکتر زهرایی در این گفت‌وگو با بیان اینکه برنامه زمانی تخصیص واکسن به اعضای دانشگاه شامل اعضای هیئت علمی، کارکنان و دانشجویان از طریق سایت، شبکه‌های اجتماعی و پیامک اطلاع‌رسانی شده است، گفت: امیدواریم این اقدام علاوه بر تأثیرات انکارناپذیرش بر کاهش خطرات موجود، امیدواری و آرامش را در خانواده بزرگ الزهرا افزایش دهد.
وی با اشاره به اینکه از زمان شیوع ویروس کرونا، عموم افراد در معرض آسیب قرار گرفتند و آثار و پیامدهای این ویروس به حدی متفاوت بوده که نمیتوان درمورد آن با قطعیت صحبت کرد، افزود: آنچه ما در مرکز مشاوره دانشگاه با آن روبرو هستیم، تاثیرات روانشناختی این ویروس بر دانشگاهیان است. هرچند تاثیر این ویروس بر عموم افراد بوده، اما در سیستم دانشگاه به دلیل تأثیر بر روند آموزش، نسبت به دیگران، پیامدهای بیشتری نیز داشته است.
دکتر زهرایی با بیان اینکه نگاه به انسان و تجارب انسانی سال‌هاست که به شکل یک نگاه جامع از منظر ابعاد زیستی، روانی، اجتماعی و معنوی است، مطرح کرد: براساس این نگاه جامع، فرد فقط به عنوان یک موجود با ابعادی جسمانی یا تجارب روانشناختی در نظر گرفته نمی شود بلکه تمامی این ۴ عامل نهایتا، تعیین کننده سلامت فرد هستند
رییس مرکز مشاوره دانشگاه الزهرا عنوان کرد: این بیماری پیامدهای روانشناختی بسیاری دارد. در زمان بیماری، استرس بهبودی، نگرانی‌های زیادی برای افراد به دنبال دارد که بر همین اساس افراد برای مقابله با این بیماری به یک پتانسیل روانی نیز نیازمند هستند بررسی‌ها نشان می‌دهد که هرچه افراد مضطرب‌تر می‌شوند به همان نسبت سیستم ایمنی بدن هم ضعیف‌تر می شود و امیدواریم این واکسیناسیون با توان کاهش خطر جدی ویروس، آرامش بیشتری برای خانواده الزهرا (س) ایجاد کند. از سویی ایجاد آرامش بیشتر و به دنبال آن احساس توانمندی بیشتر، عاملی موثر در افزایش روحیه افراد می تواند باشد که به عنوان فاکتوری تاثیرگذار، منجر به کاهش اضطراب افراد به ویژه اضطراب های تهدیدکننده حیات می شوند و امیدورایم عاملی موثر در کاهش پیشایندهای این بیماری هم باشد.
https://www.alzahra.ac.ir/R-MemNTyt 

  • نوشته شده
  • توسط دانشگاه الزهرا فرمانداری تهران
  • تعداد بازدید 88