En
تاریخ : يکشنبه 5 بهمن 1393
کد 762
«سیاوش شهریور» روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این همکاری بین سازمان های مردم نهاد کمک خواهد کرد کلیه این سازمان ها با تقسیم توانایی های خود خدمات مطلوبتری به بیماران خاص ارائه دهند.

وی گفت: همکاری این سازمان ها ضمن ارائه خدمات مطلوب تر به جامعه هدف؛ عاملی برای بهره مندی سازمان های با امکانات محدود تر از توانایی های سازمان های بزرگتر خواهد بود.

شهریورهمکاری سازمان های مردم نهاد فعال در حوزه سلامت و کمک به بیماران خاص رابرای دولت در حوزه سلامت بسیار موثر برشمرد و تصریح کرد: هنگامی که همه این سازمان ها از یک توان همسطح برخودارند باشند دولت می تواند برخی فعالیت های این حوزه را واگذار کرده و شاهد ارتقای سطح خدمات باشد.

مدیرکل امور اجتماعی استانداری تهران با مثبت ارزیابی کردن فعالیت انجمن های فعال در زمینه بیماری (MS) تاکید کرد: همکاری بین همه سازمان های مردم نهاد فعال درحوزه سلامت ضروری است.

وی با اشاره به روند روبه افزایش بیماری هایی نظیر MS در جامعه که صنعتی شدن یکی از عوامل تشدید کننده آن است افزود: وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اقدام ارزنده ای در زمینه افزایش سطح سلامت و بهداشت جامعه انجام داده که جای قدردانی دارد.

شهریور در ادامه از اقدام صورت گرفته توسط سازمان های مردم نهاد در زمینه کنترل بیماری ها خصوصا MS تجلیل کرد و گفت: انجمن های فعال در زمینه بیماری MS در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استانداری های سراسر کشور حاضر شده و نتیجه تلاش های خود را به اطلاع مسوولان برسانند.

سید «حسن بابایی» مدیرعامل جامعه حمایت از بیماران MS ایران پیشتر رشد آمار بیماران M.S در ایران را بسیار نگران کننده دانسته بود.

وی گفته که از آنجایی که بانک اطلاعاتی پزشکی و فردی بصورت تخصصی برای این بیماران وجود نداشته و غربالگری بهنگام نیز صورت نگرفته لذا آمار دقیقی از مبتلایان به این بیماری در دست نیست.

بابایی با استناد به نظریه بیشتر پزشکان متخصص مغز و اعصاب و دستگاه های اجرایی و سازمان های مرتبط گفته است که آمار بیماران M.S کشور 80 هزار نفر تخمین زده می شود.

این بیماری بیشتر قشر جوان، تحصیلکرده، تیزهوش و کارآمد جامعه را در سنین 17 الی 35 سال در بر می گیرد و دختران جوان و زنان به 5 /2 برابر بیشتر از مردان به این بیماری مبتلا می شوند.

اکنون بیش از دوهزار سازمان مردم نهاد در استان تهران فعالیت می کنند و به تازگی تاسیس این نوع سازمان ها از رشدی 60 درصدی برخودار شده است.