En
تاریخ : شنبه 29 شهريور 1399
کد 7471

همزمان با روز شعر و ادب فارسی:

آغاز بکار محافل ادبی شهرستان های استان تهران / محفل هم‏زبانان افغان و دفاع مقدس دو محفل ویژه ادبی

آیین افتتاح محافل ادبی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران با حضور مدیر کل کتابخانه های عمومی استان و همراهی شاعران و ادیبان کشور به صورت مجازی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل کتابخانه های عمومی استان تهران، به مناسبت روز شعر و ادب فارسی مراسم آغاز بکار محافل ادبی شهرستانهای استان تهران چهارشنبه ۲۶ شهریور با حضور  محمدهادی ناصری طاهری مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران، سکینه خاتون مهدیان پور سرپرست معاونت امور کتابخانه‌ها و همکاری‌های کتابخانه‌های عمومی تهران، نغمه مستشار نظامی دبیر محافل ادبی کتابخانه‌های عمومی، اعضای شورای کانون ادبی نهاد کتابخانه های عمومی کشور به صورت مجازی  برگزار شد.

شعر، رسانه ای فراگیر در انتقال معانی است
محمدهادی ناصری طاهری، مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران گفت: توجه به ظرفیت شعر به جهت انتقال نکته مهمی است؛ بعضی از مفاهیم برای نسل جدید نیاز به باز تعریف دارد برخی هم که جدیدا با آن روبرو می شویم و مطابق نیازهای روز جامعه است. برای انتقال به نسل امروز و یادآوری آن به آحاد جامعه به یک رسانه فراگیر و اثرگذار نیاز دارد که بهترین رسانه، «رسانه شعر» است. این رسانه آمیخته به هنر است؛ بنابراین استفاده از این ظرفیت قطعا یک فرصت خواهد بود.


تشکیل محافل ادبی از اولویت های کتابخانه هاست
وی افزود: در مجموعه کتابخانه های عمومی وقتی گفته می شود حرکت کتابخانه ها به سمت فرهنگی و اجتماعی شدن کتابخانه ها است قطعا یکی از اولویت ها تشکیل محافل ادبی است که با تدبیر دبیرکل محترم از سال گذشته این اتفاق رقم خورد و اولین محفل ادبی در استان تهران با عنوان محفل ادبی فیض در سال ۹۸ راه اندازی شد. از ۲۷ آذرماه تا به امروز با وجود اینکه شرایط مختلف و متفاوتی را پیش رو داشتیم و از آنها گذر کردیم، اما محفل ادبی فیض از ابتدا بدون وقفه کار خود را آغاز کرد و راه خود را ادامه دارد حتی در محدودیت های کرونایی با استفاده از ظرفیت فضای مجازی این ارتباط حفظ شد و تا امروز بدون هیچ تعطیلی به کار خود ادامه داده است.
ناصری تصریح کرد: پیوسته بودن یک جریان و اقدام فرهنگی، ضامن بقاء، توسعه و بهبود آن است و امیدواریم از امروز محافل ادبی با نظم و پیوستگی بیشتری به فعالیت‌های خود ادامه دهند.

توزیع عادلانه برنامه های فرهنگی امری ضروری است
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران توزیع عادلانه برنامه ها در سطح استان را امری مهم عنوان کرد و گفت: درخصوص محافل ادبی نکته اول برنامه ریزی و پیگیری است که به همت کارشناس محترم فرهنگی استان و معاونت امور کتابخانه‌ها این امر به خوبی انجام خواهد شد. نکته دوم توزیع برنامه های خوب و با کیفیت در سطح شهرستان های استان است. در گذشته شاهد بودیم برنامه های خوب و باکیفیت با حضور اساتید و ادبا فقط در کتابخانه های عمومی شهر تهران متمرکز بود اما اکنون به گونه ای برنامه ریزی شده که برنامه های متنوع و با کیفیت در تمامی شهرستان های استان برای عموم مردم برگزار شود. البته این نکته در دهه فجر سال ۹۸ با پیگیری و تدبیر همکاران در استان تهران، در سه شهرستان محافل شعر برگزار شد و اساتید و شاعران برجسته که امروز هم خدمت شان هستیم قبول زحمت کردند در این محافل شرکت کردند که بازخوردهای خوبی نیز داشت.


تشکیل محافل  ادبی فرصتی مغتنم جهت استعدادیابی است
ناصری تشکیل محافل ادبی را فرصتی خوب برای استعدادیابی جوانان عنوان کرد و گفت: در مجموعه استان تهران بی شک این استعدادها کم نخواهد بود. لذا زمانی که محافل ادبی به سمت استعدادیابی این سرمایه ها  و حفظ آنها پیش روند،  ظرفیت و سرمایه ها شناخته شده و می توان برای آن برنامه ریزی کرد.
وی حضور اساتید و شاعران مطرح در محافل ادبی استان تهران را فرصت مغتنمی برای استعدادیابی جوانان دانست و خطاب به روسای ادارات گفت:  در مرحله اول اطلاع رسانی مناسب و در مرحله بعد ورود افراد به این محافل با هدایت و نظارت اساتید، سبب استعداد یابی خوب در سطح استان می شود. این ارتباطات باید حفظ شود و هدایت این جوانان با نظارت اساتید به سرانجام خوبی خواهد رسید.


راه اندازی محافل ادبی در شهرستان ها در راستای عدالت فرهنگی است
سکینه خاتون مهدیان پور سرپرست معاونت اداره کل کتابخانه‌های عمومی تهران ضمن عرض تسلیت ایام محرم و گرامیداشت روز شعر و ادب فارسی گفت: محافل ادبی از کارهای ویژه ای است که از سوی معاونت توسعه کتابخانه ها و ترویج کتابخوانی نهاد برنامه ریزی شد و اولین محفل ادبی در تهران برگزار شد. ما باید از ظرفیت این محافل در شهرستان ها نیز استفاده کنیم و تمام تلاش مان را در جهت توزیع عادلانه و برقراری عدالت فرهنگی در استان انجام دهیم. برای رسیدن به این هدف برنامه ریزی لازم جهت راه اندازی این محافل در تمام شهرستان‌ها انجام شد و امروز شاهد آغاز بکار آنها هستیم.
مهدیان پور محافل ادبی را  ظرفیت بزرگی در جهت انتقال تجربیات بزرگان شعر و ادب به نسل جوان دانست و افزود: در مدرسه تابستانی دانایی دو کارگاه داستان نویسی و داستانک نویسی در جهت پیشبرد اهداف محافل ادبی برگزار شد.


از ظرفیت کانون‌های ادبی در بکارگیری فعالان ادبی در برنامه‌های کتابخانه‌ها استفاده خواهد شد
در این نشست نغمه مستشار نظام دبیر محافل ادبی کشور با اعلام آغاز به کار ۱۴ محفل ادبی در شهرستان های استان و ۷ محفل ادبی در کتابخانه های شهر تهران گفت: محفل ادبی فیض به میزبانی کتابخانه عمومی پارک شهر و محفل ادبی ارغوان در کتابخانه عمومی ارغوان فعالیت خود را پیش از این آغاز کرده و به اجرای برنامه های متنوع در معرفی و بررسی آثار شاعران پرداخته اند.
وی افزود: نظر به توجه ویژه مقام معظم رهبری به شعر و ادبیات پارسی و تاکید ایشان بر تقویت جریان های سالم و اصیل ادبی، نهاد کتابخانه های عمومی کشور تصمیم به برگزاری محافل ادبی در سطح کتابخانه های عمومی گرفته است. این محافل ادبی شامل جلسات معرفی، رونمایی، نقد کتاب های ادبی، شعر خوانی، و برگزاری کارگاه های شعر و داستان خواهند بود و تلاش می کند  با برگزاری جلسات مرتبط علاوه بر ارتقای سطح مطالعه عمومی، در راستای آفرینش و تولید آثار ادبی فاخر در کتابخانه های عمومی کشور گام های موثری بردارد.
مستشار نظامی برگزاری همایش‌ها، نشست‌ها و محافل ادبی، تولید محتوا در زمینه ادبیات متعهد، آیینی و حوزه‌های حائز اهمیت، استفاده از ظرفیت کانون‌های ادبی جهت ساماندهی، ارتقا و حمایت از بکارگیری فعالان ادبی در برنامه‌های کتابخانه‌ها، تشکیل بانک اطلاعاتی اعضای محفل ادبی (اعضاء ویژه و عادی)، برگزاری مسابقات ادبی مختلف و مشاعره، برگزاری دوره های آموزشی و کارگاهی ادبی، بهره گیری مناسب از فضای مجازی جهت توسعه کمّی و کیفی فعالیت‌های محفل ادبی و همکاری در تولید و نشر برنامه‌های کانون ادبی را ازجمله روش های اجرایی این محافل عنوان کرد.

 

در ادامه این نشست مصطفی محدثی خراسانی دبیر محفل ادبی کتابخانه حضرت فاطمه(س)، علی داوودی دبیر محفل ادبی کتابخانه حضرت ولی عصر(عج)، حامد محقق دبیر محفل ادبی شهرستان بهارستان صحبت‌هایی را پیرامون محافل ادبی مطرح کردند.
همچنین در این نشست محفل اعضای افغانستانی عضو کتابخانه های عمومی استان تهران، با رویکرد حمایت از استعدادهای ادبی هم زبانان افغان و نیز محفل ادبی دفاع مقدس به دبیری کاظم رستمی آغاز به کار کردند.

  • نوشته شده
  • توسط کتابخانه استان تهران فرمانداری تهران
  • تعداد بازدید 12