En
تاریخ : چهارشنبه 19 آذر 1393
کد 644

'نلسون ماندلا' در تهران ماندگار شد

بخشی از خیابان 'افریقا' در منطقه شمالی شهر تهران طی مراسمی با حضور مرتضی طلایی و غلامرضا انصاری اعضای شورای اسلامی شهر و سفیر آفریقای جنوبی به 'نلسون ماندلا' تغییر نام داده شد.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی شورای شهر تهران، دراین مراسم ، بلوار افریقا حد فاصل چهارراه جهان کودک به سمت شمال تا بزرگراه شهید مدرس به عنوان 'نلسون ماندلا' نامگذاری شد.

در این مراسم که جمعی از شهروندان تهرانی نیز حضور داشتند، بر لزوم گسترش ارتباطات دو کشور ایران و آفریقای جنوبی با توجه به مشترکات فرهنگی، مذهبی و اعتقادی دو ملت تاکید شد.* آزادی بر ماندلا و ماندلا بر آزادی حق بزرگی دارند

'مرتضی طلایی' نایب رییس شورای اسلامی شهر تهران در این مراسم با بیان اینکه ملت های ایران و آفریقای جنوبی به سبب مبارزه با نظام خودکامه و پیروزی های شکوهمندشان قرابت نزدیکی با هم دارند، گفت: من خوشحالم که پیروزی شکوهمند اسلامی ایران بر نظام شاهنشاهی آغاز گر راهی شد تا ملت افریقای جنوبی نیز بتواند آپارتاید را به زانو در آورد.

وی ادامه داد: در این جا باید به نقش رهبران بزرگی همچون امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا به عنوان دو رهبر بزرگ و بی نظیر قرن معاصر و چه بسا قرون گذشته اشاره کنم.

به گفته وی، این دو شخصیت برجسته توانستند در حوزه علوم انسانی و کار کردهای علوم اجتماعی در کشور های خود نگاه انسان مدارانه و اخلاق مدارانه را حاکم کنند و این بزرگترین دستاورد این دو رهبر بزرگ دنیا بوده است.* انصاری: ماندلا جز نام های درخشان تارک بشریت است

'غلامرضا انصاری' عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران نیز گفت: شعار انقلاب اسلامی ما استقلال ، آزادی و جمهوری اسلامی است، شعار و آرمانی که باید تلاش کنیم تا در طول تاریخ از یاد نرود و محقق شود.

به گفته وی، شهر تهران به عنوان یک شهر فرهنگی و انقلابی مطرح است و باید چنین شعائر و آرمان هایی در آن طنین انداز باشد و بهتر از نام ماندلا چه نامی را می توان یافت که معنای آزادی را در ذهن شهروندان متبادر کند.

انصاری ادامه داد: نام ماندلا نامی درخشان در تارک بشریت است و من فکر می کنم با توجه به رویحه آزادی خواهی شهروندان تهرانی نام گذاری خیابانی به این نام می تواند بهترین اتفاق باشد.* سفیر افریقای جنوبی در تهران: خیابان ماندلا هدیه مدیریت شهری تهران به ملت افریقای جنوبی است

سفیر افریقا جنوبی نیز در این مراسم گفت: انقلاب افریقای جنوبی در سال 1994 شکل گرفت و امروز ما بیستمین سالگرد آن را گرامی می داریم اما نباید از نظر دور داشت که این انقلاب در نتیجه ارتباط با انقلاب اسلامی ایران و شخصیت امام (ره) به وقوع پیوست.

'وایت هد' افزود: به واسطه نوع ارتباط دو کشور ایران و افریقای جنوبی و دو شخصیت امام خمینی(ره) و نلسون ماندلا ارتباط دو ملت تعمیق پیدا کرد و امروز ما مسئول هستیم که ژرفا و عمق این ارتباط را بیشتر کنیم.

سفیر افریقای جنوبی خطاب با حاضرین گفت: من به عنوان نماینده افریقای جنوبی از این اقدام شگفت زده شدم و باید مراتب قدر دانی خود از مدیریت شهری تهران را به جا آورم. عزیزان ماندلا متعلق به یک کشور نیست بلکه متعلق به جامعه جهانی است .