En
تاریخ : جمعه 26 ارديبهشت 1393
کد 64

مشروح نماز عبادی سیاسی جمعه تهران - 26/2/93

به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران ، نماز عبادی سیاسی این هفته تهران به امامت حجت السلام والمسلمین کاظم صدیقی و با سخنرانی سید ضیاء هاشمی معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و همایون هاشمی رئیس سازمان بهزیستی کل کشور در محل دانشگاه تهران برگزار گردید.
دکتر سید ضیا هاشمی در سخنان قبل از خطبه های نماز جمعه تهران با اشاره به برنامه های متنوعی که روزهای گذشته با عنوان هفته خوابگاه های دانشجویی پی گیری و برگزار شد به سنت حسنه اعتکاف در دانشگاه های کشور اشاره کرد و گفت: امکانات و ظرفیت دانشگاه ها پاسخگوی فقط نیمی از دانشجویان مشتاق به اعتکاف بود.
معاون امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری اضافه کرد: سنت اعتکاف از مظاهر ترویج دین در مراکز علمی و دانشگاه در این راه پیشگام است.
دکتر هاشمی با بیان این که دانشگاه میزبان حرکت های دینی و اعتقادی است؛ گفت: حرکتی که در وزارت علوم آغاز شده در راستای تحقق اسناد بالادستی و دانشگاه اسلامی است.
وی افزود: در این راه همواره به راهنمایی مراجع و علمای دین در زمینه فرهنگ، علم و آموزش نیاز داریم.
معاون امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: روزهای گذشته زمینه و فرصتی برای توجه به بخشی از مسائل دانشگاه ها فراهم شد و در هفته گذشته مسئولان دانشگاههای کشور و مردم توجه مضاعفی به موضوع خوابگاه ها داشتند.
دکتر هاشمی به سنت حسنه وقف اشاره کرد و افزود: این سنت حسنه موجب شده است تا خیران فراوانی در حوزه خوابگاه سازی فعال شوند.
وی اضافه کرد: تاکنون350خیر به کمک وزارت علوم آمده و توانسته اند حدود120 هزار متر مربع فضای خوابگاهی بسازند و بیش از50هزار متر مربع نیز در دستگاه ساخت دارند.
معاون امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حال حاضر فقط برای چهل درصد دانشجویان خوابگاه داریم و شصت درصد نیاز بی پاسخ مانده است.
دکتر هاشمی افزود: به طور میانگین در هر اتاق دانشجویی شش نفر در حال سکونت هستند که این میزان باید به چهار نفر در هر اتاق کاهش یابد و دولت به شدت نیازمند کمک مردم و مشارکت خیران است.
وی اضافه کرد: در زمینه تأمین مسکن دانشجویان متأهل و تسهیل امکان ازدواج دانشجویان نیازها فراوان است و امروز فقط پاسخگوی یک چهارم مسکن دانشجویان متأهل هستیم.
معاون امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: در حوزه دانشگاه و دانشکده سازی و همچنین تجهیز مراکز علمی، آزمایشگاه ها و کتابخانه ها و تامین تجهیزات نیز خیران فعال هستند.
دکتر هاشمی افزود: وزارت علوم در پی آن است با تقویت گفتمان علم و فناوری در جامعه زمینه را برای ورود خیران به سرمایه گذاری در بنیادهای خیریه، دانشگاه ها، مراکز و پارک های علم و فناوری فراهم کند.
وی با اشاره به تاریخچه سنت وقف و سرمایه گذاری در حوزه های علمیه، نظامیه ها، مراکز تعلیم و تربیت گفت: چه نیکوست در اوضاع کنونی نیز مردم این سنت را در کشور ترویج کنند.
معاون امور فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ادامه به ارائه گزارشی از تلاش های وزارت علوم در حوزه علم و فناوری اشاره کرد و گفت:
در چند ماه آینده اولین کشتی تخصصی پژوهشی ایران در خلیج فارس به آب انداخته می شود.
دکتر هاشمی افزود: همچنین تا یکی دو سال آینده شاهد پرتاب ماهواره زلزله شناسی آیات خواهیم بود.
وی طرح جلوگیری از ورود ریزگردها به دشت های خوزستان و سایر مناطق کشور را مورد اشاره قرار داد و افزود: این طرح عظیم حتی در کشورهای دیگر نیز پی گیری می شود.
وی گفت: در روزهای گذشته نیز شاهد تفاهمنامه وزارت علوم با وزارت صنعت و دیگر دستگاه ها در حوزه صنعت بودیم که اجرای طرح هایی با حدود100ها میلیارد تومان سرمایه گذاری را در حوزه نفت، پتروشیمی و صنایع دفاعی شاهد خواهیم بود.
دکتر هاشمی با اشاره به این که هزینه های مراکز علمی و طرح های تحقیقاتی همواره تامین شده است؛ افزود: تلاش کردیم حمایت های مادی و معنوی خود را از طرح های تحقیقاتی بر طبق آموزه های دینی ادامه دهیم.
وی گفت: در پی تجاری سازی علم و اقتصادی کردن فعالیت مؤسسه های دانش بنیان هستیم چرا که محور اقتصاد مقاومتی اقتصاد دانش بنیان است.
دکتر هاشمی افزود: در حوزه آموزشی نیز در پی تغییر الگوی ترکیب ساختار جمعیت هستیم.
وی گفت: ما هم اکنون چهار میلیون و300هزار دانشجو داریم که90درصد آن در مقطع کارشناسی، 9 درصد نیز در مقطع کارشناسی ارشد و یک درصد در مقطع دکتری مشغول به تحصیل هستند.
دکتر هاشمی افزود: وزارت علوم در پی آن است تا دانشجویان مقطع کارشناسی ارشد را به سی درصد و مقطع دکترا را به سه و نیم درصد افزایش دهد.
وی گفت: در حوزه فرهنگی نیز سند دانشگاه اسلامی نصب العین ما قرار گرفته است و این سند باید با قدرت و جدیت پی گیری و اجرا شود.
دکتر هاشمی افزود: باید همچنین تصویر درستی در حوزه فرهنگ داشته باشیم و دانشگاه در اجرای طرح های فرهنگی باید پیشگام باشد.
در ادامه همایون هاشمی به سخنرانی پرداخت که مشروح آن به شرح زیر می باشد :
همایون هاشمی به عنوان سخنران پیش از خطبه های نماز جمعه تهران با بیان این که با وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی جلسات مکرری در این باره داشته ایم گفت: در این مسیر مددجویان خیالشان راحت باشد عایداتی به صورت هدفمند و هوشمند به آنان اختصاص می یابد.
وی با اشاره به برگزاری مراسم روز ملی مددکار گفت:‌ امسال با حضور همه دستگاه های مربوط به مددکاری جشن بزرگی برگزار و مصوب شد این روز که امسال همزمان با سالروز ولادت حضرت علی (ع) بود به عنوان روز ملی مددکار ثبت شود.
رییس سازمان بهزیستی گفت: ‌سازمان بهزیستی150عنوان فعالیت مددکار محور دارد که در قالب مشاوره و آموزش مهارت های مختلف برای ارتقای سلامت اجتماعی و طب پیشگیری در سازمان و وزارت کار عمق خوبی یافته است .
هاشمی گفت: به سمتی می رویم که هزینه درمانی خانوارها را با فرآیند آگاه سازی مددکاری و به صورت پیشگیری محور، کاهش دهیم.
وی با بیان این که سازمان بهزیستی سال هاست که درخصوص تحکیم بنیان خانواده کار کرده است گفت: برای ماندگاری بالای خانواده ها مبتنی بر مسایل اسلامی، برنامه های مشاوره پیش از ازدواج و مشاوره کاهش طلاق داریم.
هاشمی گفت: امسال با حمایت دولت طرح آزمایشی پایش طلاق و مانایی خانواده ها را در یزد اجرا کردیم که نتیجه خوبی داشت.
وی افزود:‌ برنامه این است که بتوانیم مراکز مشاوره رایگان را به صورت به هنگام برای کسانی که دچار مشکل خانوادگی شده اند ایجاد کنیم.
هاشمی گفت: سازمان بهزیستی در حوزه پزشکی اجتماعی پایه قوی و تلاش دارد با توجه خاص به طب پیشگیری محور و طب مبتنی بر خانواده و آگاه سازی عمومی بسیاری از هزینه های خانوارها از جمله هزینه های درمانی را کاهش دهد.
رییس سازمان بهزیستی گفت: رویکرد اساسی سازمان و وزارت کار، طب پیشگیری و آگاه سازی مبتنی بر فعالیت های اجتماعی است که به آن طب ‌اجتماعی گفته می شود.
خطبه نخست :
حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی در خطبه اول نماز جمعه با تفسیر سوره حمد گفت:‌ این سوره به اندازه ای اهمیت دارد که نماز بدون آن نماز نیست.
وی با تشریح معنای «الله» در «بسم الله الرحمن الرحیم» گفت: نام «الله» در دل مومن صفایی همچون دگرگونی که نام معشوق در دل عشــاق پدیدار می کند، به راه می اندازد.
خطیب نماز جمعه تهران افزود: «الله» به معنای معبود است یعنی ذاتی که همه عقلا و اندیشمندان عالم به او و عظمتش حیرانند.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی سپس به تشریح معنای کلمه «الرحمن» پرداخت و گفت: «الرحمن» دلالت بر وسعت دارد و به معنای آن است که خدای متعال رحمتش حد ندارد و شامل همه چیز و همه کس حتی ملحدان، کافران و فاسقان هم می شود.
خطیب نماز جمعه تهران معنای کلمه «الرحیم» را دوام رحمت الهی برای بندگان خاصش خواند و گفت: ‌رحمت خدا برای دیگران تا دم مرگ است اما برای بندگان خاص تا قیامت ادامه می یابد.
خطبه دوم :
خطیب نماز جمعه تهران در خطبه دوم به سه موضوع «مذاکرات هسته ای»، «بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوافضای سپاه» و «امر به معروف و نهی از منکر» پرداخت.
به گزارش خبرنگار واحد مرکزی خبر؛ حجت الاسلام و المسلمین کاظم صدیقی با اشاره به دور جدید مذاکرات هسته ای گفت: شش ماه گذشت و حالا باید به توافق نهایی برسند؛ همانطور که رهبر حکیم و زمان شناس ما فرمودند؛ ما با مذاکره مخالف نیستیم بلکه فعالیت های دیپلماسی جزء ضرورت های بسیار بالای کشور است.
وی افزود: باید افراد با هوش و دارای کیاست، تاکتیک های مناسب را انتخاب و با کشورهای گوناگون ارتباط برقرار کنند چرا که ارتباط بین المللی لازمه زندگی جهانی است.
امام جمعه موقت تهران گفت: در مسئله هسته ای همه از اصل مذاکره حمایت کردند و حالا به شرایط حساسی رسیده ایم که باید نکاتی مورد توجه قرار گیرد.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی موضوع هسته ای را مسئله ای ملی عنوان کرد و افزود: چند سال است که آحاد مردم از این مسئله به عنوان حقی ملی و جهشی جدید و علمی یاد می کنند و شعار می دهند انرژی هسته ای حق مسلم ماست.
وی انرژی هسته ای را حق قانونی، وجدانی، ملی و دینی برشمرد و گفت: اسلام نمی پسندد جامعه اسلامی زیر یوغ کافر و اگر بنا باشد آنها بر ما سلطه ای نداشته باشند هیچ راهی جز توسعه علم و ترقی در ابعاد فنآوری وجود ندارد.
خطیب نماز جمعه تهران دستاوردهای هسته ای را حاصل جان نثاری و رشادت های شهدایی از جمله شهریاری و علیمحمدی برشمرد و گفت: ملت ما در راه هسته ای خون داده است که این نعمت را داشته باشد بنابراین مذاکره کنندگان باید خطوط قرمز را رعایت کنند.
وی تحقیق و توسعه را از جمله خطوط قرمز در موضوع هسته ای نام برد و افزود: موضوع دوم صحبت در خصوص تعداد سانتریفیوژهاست که زیاده طلبی، باج گیری طرف مقابل و ضعیف پنداشتن ما را نشان می دهد.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی به قوانین ان پی تی اشاره کرد و گفت: براساس ان پی تی انرژی صلح آمیز هسته ای حق مسلم همه کشورهاست و سلاح هسته ای نیز برای هیچ کشوری روا داشته نشده است.
وی تصریح کرد: اگر ما در این باره کنار بیاییم نشان از ضعف و ذلت ما خواهد بود.
امام جمعه موقت تهران سومین خط قرمز در مذاکرات را غنی سازی برشمرد و گفت: این موضوع باید بر اساس نیاز کشور ما باشد و اگر در توافق به اینجا برسند که نیاز ما را دشمن تشخیص دهد مورد قبول نیست.
وی گفت: مؤمن دو بار از یک سوراخ گزیده نمی شود چرا که ما در موضوع رآکتور تهران این تجربه بدقولی آنها را دیده ایم.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی تصریح کرد: به دشمن خوشبین بودن شرط کیاست و ایمان نیست بنابراین در قرارداد باید کاملاً استقلال خودمان را رعایت کنیم.
وی با بیان این که امریکا دیگر قدرت برتر جهان نیست و به فرموده امام راحل هیچ غلطی نمی تواند بکند گفت: مردم ما انقلابی، شهادت طلب، سربلند، حماسی و همیشه حاضر در صحنه هستند و در جایی که بخواهد به عزتشان خدشه ای وارد شود زیر بار نخواهند رفت.
امام جمعه موقت تهران حفظ ماهیت آب سنگین اراک را از دیگر خطوط قرمز مذاکرات برشمرد و افزود: موضوع بعدی این است که باید قرارداد هم متوازن، هم متقابل و هم زمان با رفع تحریم ها باشد.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی گفت: ایران به قراردادهایی که با آنها منعقد کرده همواره پایبند بوده و گاهی حتی داوطلبانه کارهایی کرده است و در این باره باید همه تحریم ها برداشته شود و احترام متقابل مقبول طرفین قرار گیرد.
وی افزود: آنچه مسلم است و خواست عموم ملت و وظیفه حماسی و دینی ما محسوب می شود این است که هیچیک از دستاوردهای هسته ای ما قابل تعطیل نیست و هیچکس حق معامله در این موارد را ندارد.
خطیب نماز جمعه تهران در ادامه به بازدید مقام معظم رهبری از نمایشگاه دستاوردهای نیروی هوا فضای سپاه پاسداران اشاره کرد و گفت: در این نمایشگاه پهپادهایی که طراحی و به نتیجه رسیده است، سامانه های بالستیکی و پدافندی، انواع رادارها، مراکز کنترل فرماندهی و انواع ابزارهای دفاعی سپاه که به اتکای توان داخلی تولید شده و قابل عرضه در جهان است به نمایش در آمد.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی افزود: مقام معظم رهبری پس از بازدید از این نمایشگاه آن را شیرین توصیف کردند و البته افزودند؛ به این میزان نیز نباید قناعت کنیم.
وی به سخنان رهبر معظم انقلاب اسلامی در این بازدید اشاره و اضافه کرد: متأسفانه در بخشی از مدیریت کشور به توان داخلی، ایمان ندارند و توجه نمی کنند که خداوند هدایتشان فرماید.
امام جمعه موقت تهران در ادامه به مسایل فرهنگی و موضوع امر به معروف و نهی از منکر اشاره کرد و افزود: از وزارتخانه های کشور، اطلاعات، فرهنگ و ارشاد اسلامی، علوم و آموزش و پرورش توقع داریم در مورد مسایل فرهنگی احساس تکلیف شرعی کنند چرا که این کشور، کشور اهل بیت (ع) و قرآن است.
وی با بیان این که انقلاب ما انقلاب اسلامی است گفت: بنا بر این از همه وزارتخانه ها توقع داریم در عزل و نصب ها مسئله تدین را در اولویت قرار دهند و به مسایل فرهنگی توجه ویژه ای نشان دهند.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی افزود: در حال حاضر در برخی نقاط کشور گاهی مشاهده می شود که حجاب رعایت نمی شود و انواع ابتذال ها از طریق ماهواره ها و اینترنت به درون خانواده ها راه پیدا کرده است.
وی با بیان این که مقام معظم رهبری فضای مجازی را حساس معرفی و گروهی را به ریاست رییس جمهور برای این کار مشخص کرده اند گفت: هیچ کشوری استفاده از نرم افزارهایی با ابعاد امنیتی و جاسوسی را آزاد نمی گذارد.
وی با انتقاد از عمل نشدن برخی مصوبات قانونی در خصوص فضای مجازی افزود: علاوه بر قانون ما مسلمانیم و باید به داد جوانان برسیم و نگذاریم گناه تا این حد رواج یابد که عذاب الهی به سمت ما آید.
حجت الاسلام و المسلمین صدیقی گفت: در مورد امر به معروف و نهی از منکر، قانون و شرع به ما می گوید باید بر اساس وظیفه مان عمل کنیم که در این خصوص بعد از نماز جمعه راهپیمایی خواهیم کرد.
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 297