En
تاریخ : سه شنبه 14 آبان 1398
کد 6356

پاکسازی روزانه ۱۵۰۰تن زباله از نهرهای تهران

تحریریه خبر-در سال‌های اخیر هیچ کدام از تونل‌های زیرزمینی انتقال آب در تهران بسته نشده است. لایروبی دائمی این تونل‌ها و خارج کردن زباله‌های پلاستیکی باعث شده که تنها آبگرفتگی‌های سطحی ناشی از بسته شدن نهرها رخ دهد. اگر این لایروبی در تمام سال انجام نشود، بزرگراه‌های شهر زیر آب خواهند رفت.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، راه‌حل دیگر این مشکل هم کم کردن زباله‌هایی است که هر روز روانه جوی‌ها می‌شود؛ زیرا هر روز بیش از هزار تن لجن و ۵۰۰ تن پسماند با صرف هزینه زیاد از این جوی‌ها بیرون کشیده می‌شود تا مسیر حرکت آب باز بماند. معاون خدمات شهری شهرداری تهران از لایروبی ۵۳۰ کیلومتر از کانال‌های روبسته و روباز و همچنین لایروبی ۱۰هزار کیلومتر از حریم شهر تهران خبر داد و می‌گوید: کار لایروبی از اردیبهشت آغاز شده است. یک موضوع حاد ما تونل امیرکبیر و دیگری در محدوده منطقه ۲۱ بود که مشغول اقدامات عمرانی برای حل مشکلات در این دو نقطه هستیم. تونل امیرکبیر باز شده است و کار عمرانی نیز در آنجا انجام می‌شود؛ هر چند که این مسیر شلوغ و پرتردد نیست. «مجتبی یزدانی» در پنجمین جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران و نخستین جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات خواستار همکاری‌ها و تعامل میان شهرداری و فرمانداران شهرستان‌های هم‌مرز با تهران شد، تأکید می‌کند: شدت بارندگی‌های هفته گذشته در تهران به شکلی بود که بعد از اهواز، با ۳۲میلی‌متر بارش در شمیرانات از رتبه‌های بالای بارش در کشور بودیم.
در کنار پسماندی که به‌صورت مکانیزه از مقابل خانه‌ها جمع‌آوری می‌شود و خاکروبه‌هایی که از معابر جارو می‌شوند، حجم زیادی گل و لای و زباله‌های تجزیه‌نشدنی از داخل مسیل‌ها و کانال‌ها بیرون کشیده می‌شود. مدیرکل امور خدمات شهری شهرداری تهران در این‌باره می‌گوید: از شبکه فرعی که ۱۰هزار کیلومتر است روزانه هزار تن لجن و پسماند خارج می‌کنیم. از کانال‌ها هم روزانه ۵۰۰تن لجن و پسماند خارج می‌کنیم که همه با صرف هزینه و انرژی زیادی بار کامیون شده و از شهر بیرون برده می‌شوند. اصغر عطایی با اشاره به ساخت زباله‌گیر در مسیر نهرها، بیان می‌کند: ایجاد زباله‌گیر جلوی ورود این پسماندها را به کانال‌های اصلی می‌گیرد اما باز هم این زباله‌ها باید بیرون کشیده و حمل شوند. بخش اصلی پسماندی که باعث بسته شدن نهرها می‌شود در مغازه‌ها تولید شده است؛ نه در خانه‌ها و نه حتی بر اثر ساخت و ساز.
او درباره استفاده از ظروف یکبار مصرف می‌گوید: در مراسم گوناگون تلاش می‌کنیم با نیروهای خدمات شهری تمام ظروف یکبار مصرف را جمع‌آوری و حمل کنیم اما باز هم به‌دلیل مصرف دائم، این ظروف به نهرها راه پیدا می‌کند و راه را کاملا می‌بندد. زباله‌هایی که اصناف تجاری تولید می‌کنند، مشکل بزرگی به شمار می‌آیند. برخی از این اصناف « زباله‌ساز» هستند و از ابتدای روز که پیاده‌رو را به سمت نهر جارو می‌زنند تا آخرین ساعات کار، تمام پسماند تولیدی را یکسره به داخل جوی می‌ریزند. عطایی با تأکید بر اینکه کانال‌های بزرگ زیر زمین تاکنون باز نگه داشته‌ شده‌اند، می‌گوید: سیل زمانی می‌آید که کانال‌های بزرگ زیر بزرگراه‌ها بسته شوند. بعضی از این کانال‌ها عریض و خیلی قدیمی هستند و اگر بسته شوند حل مشکل مدت زیادی طول می‌کشد. در مناطق بیست و دوگانه پیمانکارانی برای پاکسازی منهول‌ها و کانال‌ها به‌کار گرفته شده‌اند تا در تمام سال این مسیرها را باز نگه دارند. عطایی می‌افزاید: در منطقه ۲۰مخزنی داریم که ۶۰۰هزار مترمکعب ظرفیت دارد و به اندازه یک استادیوم بزرگ است. این مخزن برای تصفیه آب و انتقال آن به بخش کشاورزی ساخته شده بود اما اکنون که حجم زباله‌های پلاستیکی درون آب تا این اندازه افزایش پیدا کرده است، از آن برای جدا کردن زباله‌ها استفاده می‌شود.
طبق برآوردی که انجمن شهرهای مهم جهان (مترو پلیس) انجام داده است، آبگرفتگی نهرها و انسداد کانال‌های انتقال آب به‌خاطر زباله و لجن، هزینه روزانه خدمات شهری را می‌تواند ۲برابر و حتی در بعضی از شهرهای جهان تا ۱۰برابر افزایش دهد. به‌طور مثال اعلام شده که به‌خاطر بی‌توجهی میزان لجنی که روزانه در هوشی‌مینه (بزرگ‌ترین شهر ویتنام با جمعیت ۹میلیون نفری) جمع‌آوری می‌شود ۵تا۶هزار تن (۳تا ۴هزار مترمکعب) است. گزارشی که مترو پلیس به همین منظور منتشر کرده، نشان می‌دهد که شهرهای توسعه‌یافته هزینه کمتری را برای جمع‌آوری زباله‌ها و لجن‌های درون کانال‌های شهری می‌پردازند اما در شهرهای در حال توسعه میزان خسارت و هزینه‌های پرداختی به‌مراتب بالاتر است. در این گزارش آمده که رعایت اصول فنی در شهرسازی، پروژه‌های عمرانی و ایجاد کانال‌های انتقال آب برای کاهش هزینه‌های ناشی از بارندگی بسیار مهم به‌حساب می‌آید اما در این حال بخشی از خسارات و هزینه‌های مربوط به خدمات شهری، اجتناب‌ناپذیر هستند. در گزارش مترو پلیس، به نمونه‌هایی در این رابطه اشاره شده که یکی از آنها به بارندگی شدید تورین ایتالیا در ماه مه‌۲۰۰۸اختصاص دارد. اینطور که عنوان شده، دولت و مدیریت شهری برای جبران این بحران، گرفتگی آبراهه‌ها، تعمیرات و تکمیل کانال‌های انتقال آب نزدیک به ۵.۷میلیون یورو (بیش از ۷۰میلیارد تومان) پرداخت کرده است. درصورتی که این مبلغ می‌توانست با برخی از اقدامات پیشگیرانه و رعایت اصول نظافت شهری دست‌کم به نصف کاهش پیدا کند. اما آنچه بیش از همه جامعه جهانی و شهرها را نگران می‌کند وجود مواد آلی و صنعتی در لجن‌های موجود در کانال‌هاست که پس از بارندگی‌ها بیش از پیش خودنمایی می‌کند. به گفته کارشناسان بخش زیادی از این مواد از چرخه تصفیه و بازچرخانی خارج شده و به منابع آبی زیرزمینی وارد می‌شود. به این ترتیب سلامت انسان‌ها و جانوران در محیط‌زیست به خطر می‌افتد. در این بین، تأکید شده که ادارات، صنوف مختلف، کارگاه‌های تولید به‌ویژه کارگاه‌های ذوب، ریخته‌گری و آبکاری و برخی از کارخانه‌های نزدیک شهرها در این رابطه نقش اساسی دارند.
انتهای پیام/
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 6