En
تاریخ : سه شنبه 16 مهر 1398
کد 6135

کاشت کلزای شهرستان تهران با استفاده از ریزدانه کار تیپ کش برای اولین بار در کشور

تحریریه خبر- مدیر جهاد کشاورزی شهرستان تهران از کاشت کلزا با استفاده از ریزدانه کار تیپ کش برای اولین بار در کشور و شهرستان تهران خبر داد.
به گزارش روابط عمومی جهاد کشاورزی شهرستان تهران، "جبرئیل برادری" در خصوص این خبر گفت:  با توجه به محدودیت منابع آبی و لزوم مدیریت و بهره برداری صحیح از سفره های آب زیرزمینی امسال برای اولین بار در کشور کشت بخش وسیعی از مزاع کلزای شرکت اتکا در سطح 35 هکتار از اراضی عباس آباد تحت پوشش بخش آفتاب اقدام به کاشت کلزا با آبیاری نوار تیپ توسط دستگاه جدید ریزدانه کار تیپ کش که طراحی خود شرکت می باشد انجام شد.
وی افزود: در این روش کاشت فاصله ردیفها و نوار تیپ ها 110 سانتی متر می باشد که نوار تیپ در وسط پشته ها و به فاصله 15 سانتی متر از بذرها توسط دستگاه زیر خاک قرار گرفته و یک ردیف بذر در قسمت فارو کشت میشود. همچنین کود در زیر بذر بصورت ردیفی قرار میگیرد.
مقدار مصرف بذر در این روش 4 کیلو در هکتار و میزان آب مصرفی 3 هزار و 500 مترمکعب است که تقریبا یک سوم آبیاری به روش سنتی می باشد.
مقدار کود مصرفی در این روش که شامل دی آمونیوم فسفات و سولفات پتاسیم میباشد 120 کیلو در هکتار می باشد که نصف مقدار معمول در حالت سنتی است.
مدیر جهاد کشاورزی در ادامه گفت:  مشخصات نوار تیپ استفاده شده پلاک ممتد یا لابی رنتی میباشد که براساس سفارش شرکت فاصله قطره چکان ها 20سانتی متر و دبی آب خروجی هر قطره چکان 7دهم لیتر در ساعت میباشد از مزایای دیگر این روش کشت، یکنواختی در آبیاری میباشد.
انتهای پیام
 
  • نوشته شده
  • توسط جهاد کشاورزی شهر تهران فرمانداری تهران
  • تعداد بازدید 8