En
تاریخ : يکشنبه 17 شهريور 1398
کد 5895

کارنامه کارگزاری‌های تهران در مردادماه

تحریریه خبر- بورس تهران در حالی با ثبت بازدهی ۵ درصدی مردادماه را سپری کرد که در این ماه بررسی عملکرد کارگزاران بورس نیز درخشان بود.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، بر این اساس بررسی عملکرد ۱۰۷کارگزاری فعال بازار سرمایه طی مرداد ماه نشان از ثبت معاملات بیش از ۴۳هزار میلیارد تومانی دارد که در مقایسه با عملکرد مدت مشابه سال قبل (مرداد‌ ۹۷رشد ۵۱درصدی را تجربه کرده است. البته عملکرد این نهادهای مالی در مقایسه با ماه قبل یعنی تیر با کاهش مواجه شده است. به‌طوری‌که کارگزاری‌های فعال در بازار طی تیرماه توانسته بودند خرید و فروشی در حدود ۵۵میلیارد تومان را در کارنامه خود ثبت کنند.
به این ترتیب مقایسه مزبور نشان می‌دهد که معاملات این نهادها کاهش ۲۸درصدی (۱۲هزار میلیارد تومانی) را تجربه کرده است. البته بخش عمده‌ای‌ از این موضوع به کاهش حجم معاملات در بازار سهام مرتبط است. به‌طوری‌که میانگین روزانه معاملات در مردادماه به ۲میلیارد و ۴۷۵میلیون سهم رسید که با کاهش ۴/ ۱۳درصدی در مقایسه با تیرماه روبه‌رو شده است.
دماسنج بازار سهام در حالی در پنجمین ماه سال نیز توانست رویه صعودی خود را حفظ کند که در این ماه بر شدت تردیدها درخصوص ارزندگی سهام افزوده شد؛ هراس بازار جهانی از احتمال وقوع رکود سنگین و ریزش قیمتی کالاها به اوج رسید و اثرات آن در افت قیمتی سهام کالایی در بورس تهران و همچنین افزایش احتمال درخصوص تشکیل حباب قیمتی از جمله مواردی بود که نوسانات زیادی را در ماه گذشته رقم زد.
بر این اساس کاهش حجم و ارزش معاملات در مردادماه شکل گرفت که همین خرید و فروش‌های با حجم کمتر سبب شد عملکرد کارگزاری‌ها نیز به‌تبع با کاهش نسبی در مقایسه با تیرماه همراه شود. به این ترتیب با احتساب معاملات ۴۳هزار میلیارد تومانی این نهادهای مالی در مردادماه، مبادلات کارگزاری‌ها از ابتدای سال ۹۸تا پایان ماه پنجم به حدود ۲۴۳هزار میلیارد تومان رسید.
بررسی دقیق‌تر عملکرد کارگزاری‌های فعال در بازار سرمایه نشان می‌دهد این نهادهای مالی در مردادماه در حالی خرید و فروش ۴۳ هزار میلیارد تومانی را در کارنامه خود ثبت کردند که ۲۳هزار و ۵۰۰میلیارد تومان یعنی معادل ۵۴درصد از این رقم در اختیار مبادلات آنلاین بوده است. همچنین ۱۳هزار و ۹۰۰میلیارد تومان دیگر نیز حجم معاملات عادی در این نهادهای مالی بوده است.
در این میان طبق روال دوره‌های قبل، درصد بالایی از خرید و فروش‌ها تنها در انحصار چند کارگزاری بود، به‌طوری‌که نیمی از معاملات این ماه تنها از کانال ۱۲کارگزاری صورت گرفت. در صدر این خرید و فروش‌ها نیز همچنان کارگزاری مفید به‌عنوان برترین نهاد قرار دارد. به‌طوری‌که ارزش معاملات کارگزاری مفید در ماه گذشته به بیش از ۵‌هزار و ۶۵۰ میلیارد تومان رسید که این کارگزاری به تنهایی ۱/ ۱۳درصد از کل معاملات این نهادهای مالی در مردادماه را به خود اختصاص داد. در ادامه این روند نیز کارگزاری صباتامین توانست ۶/ ۹درصد از کل معاملات کارگزاری‌ها در ماه گذشته را به خود اختصاص دهد که این حجم از معاملات، خرید و فروشی بیش از ۴هزار و ۱۰۰میلیارد تومان بود.
انتهای پیام/
 
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 3