En
تاریخ : يکشنبه 2 آذر 1393
کد 589

خروج 100 هزار خودروی فرسوده از چرخه حمل و نقل پایتخت

معاون عمرانی استاندای تهران با اشاره به تغییرات اساسی در سیستم حمل و نقل عمومی به خصوص جایگزینی حمل و نقل ریلی در سال جاری، گفت: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده، 100 هزار خودروی فرسوده قدیمی با هماهنگی وزارت کشور، وزارت نفت و شهرداری تهران از سیستم حمل و نقل شهر تهران خارج می‌شود.

به گزارش خبرنگار«شهری» خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، حسن کریمی در حاشیه برگزاری جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان تهران در جمع خبرنگاران افزود: این جلسه با حضور نهادها و دستگاه‌های ذی‌ربط در بحث مدیریت بحران تشکیل شد تا بحث آمادگی دستگاه‌های خدمات رسان در زمستان امسال مورد بررسی قرار گیرد. توصیه‌های لازم به دستگاه‌های ذی‌ربط در این جلسه شد تا مشکلی برای شهروندان در زمستان امسال به وجود نیاید.

معاون عمرانی استانداری تهران تاکید کرد: بحمدالله آمادگی لازم هم به لحاظ تجربی و هم به لحاظ تجهیزات ایجاد شده است و دستگاه‌های خدمات رسان نیز اعلام کردند که زمستان امسال با ارائه خدمات بهتر زمستان بی‌خطرتری را برای شهروندان تهرانی و مسافرانی که از راه‌های استان عبور می‌کنند، رقم خواهند زد.

کریمی با اشاره به حادثه‌خیز بودن استان تهران افزود: در استان تهران همیشه نگران وقوع زلزله هستیم. در این استان بحث سیل، رانش و بهمن را نیز شاهد بوده‌ایم که اخیرا موضوع توفان نیز به این حوادث اضافه شده است. به طور کلی اکثر حوادثی که در دنیا اتفاق می‌افتد، در استان تهران داریم و این مساله ضرورت تجهیز امکانات را ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: در سال‌های گذشته به لحاظ تجربی و تجهیزات پیشرفت‌های خوبی داشتیم؛ اما لازم است که برای مقابله با حوادث مطالعات علمی دقیق‌تری را انجام دهیم. برهمین اساس پژوهشکده بحران کشور مسئول انجام این مطالعات در استان شده است.

معاون عمرانی استانداری تهران با اشاره به مشکلات مختلف در شهرستان‌های استان تهران گفت: با توجه به اینکه در شهرستان‌ها مشکلات مختلفی چون خشکسالی، ریزش بهمن و رانش زمین را شاهد بوده‌ایم، برای هر استان پژوهش‌های مجزایی را انجام خواهیم داد. قطعا این پژوهش‌ها منجر به راهکارهای مقابله و پیشگیری با حوادث هر شهرستان خواهد شد.

کریمی تاکید کرد: براساس حوادثی که در شهرستان‌های استان تهران به وقوع پیوسته است، شهرستان‌ها را اولویت‌بندی کرده‌ایم و براساس این اولویت‌ها شهرستان‌های شمیرانات، دماوند و پردیس در اولویت اول قرار گرفتند تا مطالعاتشان هرچه زودتر انجام شود. این مناطق نسبت به دیگر مناطق استان مورد تهدید خطرات بیشتری هستند.

وی درخصوص تشدید آلودگی هوای تهران در شش ماهه دوم سال و راهکارهای مقابله با آن نیز گفت: برخورد با این عارضه قطعا باید به صورت ملی انجام شود و در حد استان تهران و شهر تهران نیست. با توجه به تمهیداتی که در شش ماهه اول سال شده، بحث کارخانه‌ها و مراکزی که آلاینده بودند، با جدیت پیگیری و به آنها تذکرات لازم داده شده است. یکی از معضلات اساسی استان تهران درخصوص آلودگی هوا، بحث بنزین بود که با همت دولت یازدهم این مشکل مرتفع شد و بنزین یورو 4 در سیستم حمل و نقل در حال حاضر استفاده می‌شود.

معاون عمرانی استانداری تهران با اشاره به تجهیز و نوسازی ناوگان اتوبوسرانی شهر تهران در سال جاری گفت: از طریق دستگاه‌های مربوطه مانند پلیس و شهرداری بخشی از مشکلات ناوگان اتوبوسرانی و نوسازی خودروهای شخصی را انجام دادیم و فکر می‌کنم با این تمهیدات نسبت به سال گذشته مشکلات کمتری داشته باشیم.

کریمی تاکید کرد: در سال گذشته در همین موقع حدود 4 یا پنج روز تعطیلی و اجرای طرح زوج و فرد از درب منازل را داشتیم. خوشبختانه امسال هنوز این اتفاق نیفتاده و این نشان‌دهنده این است که در سال جاری وضعیت آلودگی هوا در شرایط بهتری قرار گرفته است.