En
تاریخ : شنبه 5 مرداد 1398
کد 5461

بازدید استاندار و فرماندار تهران از روند برگزاری انتخابات شورایاری ها

تحریریه خبر- "انوشیروان محسنی بندپی" استاندار تهران به همراه "عیسی فرهادی" معاون استاندار و فرماندار تهران، " نظام ملکشاهی" معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری تهران، شهردار منطقه دو تهران از روند برگزاری انتخابات انجمن های شورایاری شهر تهران بازدید و ضمن شرکت در رای گیری مدرسه حکمت از فرمانداری تهران در همراهی و همکاری و از مجریان و ناظران برگزاری انتخابات، نیروی انتظامی و سایر دست اندر کاران تشکر کردند.
 به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، این بازدید از ساعت 10 صبح روز جمعه شروع و ساعت یک بعداز ظهر خاتمه یافت.
گزارشی از انتخابات پنجمین دوره شورایاری ها
این انتخابات در بیش از ۳۵۲ محله تهران و با حضور بیش از ۱۲ هزار۳۲۸ نفر برگزارشد و ۶۵ نفر بعلت نقض پرونده و...شرایط رقابت را کسب ننمودند.۲۵ درصد نامزدهای انتخاباتی را زنان تشکیل دادند.
 با حضور شورایاران تصمیمات مدیریت شهری به درخواست های مردم نزدیک تر می شود،
 شورایاران نقطه اتصال شورا و شهرداری هستند. همچنان که در گذشته از حضور آن‌ها، تجربیات خوبی کسب و بسیاری از تصمیمات بنا بر تقاضای مردم محلات شکل گرفته است.
 زمان برگزاری انتخابات دو بار و تا ساعت ۲۰ قابل تمدید  و  بیش از هزار و 700 شعبه و ۷ هزار صندوق رای الکترونیکی با هماهنگی و همکاری وزارت کشور،استانداری و فرمانداری تهران فراهم شد.
 در دوره قبل ۱۳ هزار و ۵۰۰ نفر و این دوره ۱۲ هزار و ۳۲۸ نفر کاندیدا شده اند،  مشارکت خوبی صورت گرفت. در این دوره متخصصین بیشتری ثبت نام کرده و جوانان و بانوان هم مشارکت بیشتری داشته اند و ۴۵درصد در دوره قبل در شورا یاری ها خدمت نموده اند.
با اتخاذ  تمام تمهیدات لازم  توسط ستاد برگزاری راهبردی، هیات اجرایی و هیات نظارت ساعت هشت صبح روز جمعه 4 مرداد انتخابات آغاز شد.
 در این انتخابات ۱۱کمیته با حکم شهردار تهران به ستاد برگزاری انتخابات کمک کردند.
 بیش از ۶ هزار نفر از پرسنل شهرداری تهران، وزارت کشور، استانداری و فرمانداری تهران و اداره‌کل آموزش‌وپرورش شهر تهران در راستای برگزاری انتخابات با هیات اجرایی همکاری داشتند.
 این انتخابات ، نخستین تجربه برگزاری انتخابات الکترونیک در شهر تهران است که با بیش از ۷ هزار صندوق الکترونیک در حدود ۱۷۰۰ شعبه اخذ رای در سطح ۳۵۲ محله پایتخت برگزار شد. 
 انتخابات از ساعت ۸ صبح روز جمعه ۴ مردادماه آغاز  و تا ساعت ۱۶ ادامه داشت که بنا به نیاز با تصمیم هیات اجرایی زمان انتخابات تا ساعت ۲۰ تمدید شد.
 نشست خبری هیات نظارت نیز در اولین فرصت پس از پایان رای‌گیری برگزار خواهد شد و در صورت تایید صحت انتخابات توسط این هیئت در بررسی‌های انجام شده، نتایج آرا در همان روز به اطلاع عموم شهروندان خواهد رسید.
 این امکان فراهم شد تا در روز جمعه بیش از ۱۰۰ خبرنگار و عکاس با حضور در شعب رای‌گیری در سراسر شهر تهران، هیات مرکزی اجرایی مستقر در معاونت امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران و هیات مرکزی نظارت مستقر در شورای اسلامی شهر تهران، این رویداد عمومی را پوشش دهند
 در روز انتخابات اطلاعیه‌‌های لازم در خصوص کم و کیف مسائل مرتبط توسط هیات اجرایی مرکزی صادر شد و از طریق رسانه‌های گروهی به سمع و نظر شهروندان رسید و اقدام انجام گردید.
 رسانه‌ها برای نظارت و اطلاع از نحوه شمارش آرا و جمع بندی نهایی در ستادهای اجرایی و نظارت مستقر شدند.
 در روز انتخابات کلیه ستادهای اجرایی مناطق از طریق ویدئو کنفرانس به‌صورت لحظه‌ای با ستاد اجرایی مرکزی ارتباط داشتند تا در صورت وقوع هرگونه مشکل رسیدگی فوری صورت گیرد
 نیروی انتظامی و یگان حفاظت شهرداری تهران مسئولیت حفظ امنیت شعب رای‌گیری را برعهده داشتند.
 کارکنان شهرداری و عوامل اجرایی در روز جمعه ۴ مردادماه همزمان با برگزاری انتخابات در حالت آماده‌باش کامل و حضور فعال داشتند.
نتایج اولیه انتخابات ۲ساعت بعد از پایان زمان رای‌گیری اعلام  و  براساس قانون مصوبات شورای اسلامی شهر تهران و آیین نامه اجرایی افرادی که در تاریخ ۱۳۸۰/۵/۴و پیش از آن متولد شده‌اند و  ۱۸سال تمام دارند، با در دست داشتن کارت ملی با شناسنامه یا شماره ملی در انتخابات شرکت کردند.
 برای اطلاع شهروندان در کلیه شعب اخذ رای به تفکیک محلات اسامی داوطلبان به‌همراه کد انتخاباتی نمایش داده شد. در هر حوزه رای‌گیری نیز پوسترهای مربوط به نحوه رای‌گیری الکترونیک و چگونگی استفاده از صندوق رای الکترونیک داخل حوزه نصب شد.
 روسای هیات‌های اجرایی در هر منطقه  اماکن اخذ رای را با استفاده از تابلوهای همسان در آدرس‌های مشخص اعلام  نمودند. از میان ۱۳نفری که بالاترین رای را کسب کردند به ترتیب آرا، ۹نفر اول به عنوان اعضای اصلی و ۴نفر بعدی به عنوان اعضای علی‌البدل معرفی می‌شوند
 در صورت کسب رای مساوی، انتخاب نهایی براساس مدرک تحصیلی صورت می‌گیرد و در صورت هم سطح بودن مدرک تحصیلی، انتخاب براساس قرعه‌کشی در حضور داوطلبین و توسط ستاد انجام می‌شود
 نتایج اولیه انتخابات ۲ساعت پس از پایان زمان رای‌گیری و نتیجه قطعی از سوی هیات نظارت پس از بررسی نهایی اعلام می‌شود، : در صورتی که هیات نظارت مرکزی انتخابات را در یک یا چند محله متوقف یا باطل اعلام کند، انتخابات بعدی حداکثر دو ماه بعد از صدور رای توقف یا ابطال توسط ستاد برگزار می‌شود
 با توجه به تایید صلاحیت مشروط برخی نامزدها به دلیل نقصان مدارک این افراد در صورت کسب رای لازم، زمانی قانوناً به عضویت شورا انتخاب می‌شوند که هیات نظارت مرکزی صلاحیت قطعی آنان را تایید نماید
 در صورتی که شورایاری هر محله به‌علل گوناگون از جمله فوت، استعفا یا سلب عضویت اعضای اصلی و علی‌البدل به حد نصاب برای تشکیل جلسه نرسد و همزمان بیش از ۱۸ماه به پایان دوره مانده باشد، ستاد موظف است حداکثر ظرف مدت دو ماه انتخابات میان دوره‌ای را برای تکمیل تعداد اعضای اصلی و علی‌البدل و ادامه فعالیت شورایاری برگزار کند. فرآیند برگزاری انتخابات میان دوره‌ای با تصویب ستاد هیات اجرایی امکان‌پذیر است.
 بر مبنای اساسنامه شورایاری ها، ۱۷ وظیفه ذکر شده برای شورایاری ها را می‌توان به شرح ذیل طبقه بندی و احصا نمود:
بخشی از وظایف شورایاری ها از نوع مشورتی مانند است.
بخشی از وظایف این نهاد از جنس نظارتی گونه است.
 بخشی از وظایف شورایاری ها از نوع وظایف همکاری گونه با شورای شهر، شهرداری وسایر نهادها وسازمان هاست
بخشی از وظایف و اختیارات شورایاری ها از نوع برنامه ریزی وتصمیم سازی در مقیاس محله است.
بخشی از  وظایف شورایاری ها ناظر به مشارکت در رتق وفتق امور اجرایی محله است.
انتهای پیام/
           
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 62