En
تاریخ : دوشنبه 23 ارديبهشت 1398
کد 4530

نخستین جلسه انجمن کتابخانه عمومی شهرستان تهران برگزار شد

تحریریه خبر- نخستین جلسه انجمن کتابخانه عمومی شهرستان تهران با حضور فرماندار و اعضای حقیقی و حقوقی جدید در سالجاری در فرمانداری تهران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، در جلسه نخست انجمن کتابخانه عمومی تهران مصوباتی در خصوص زمان افتتاح کتابخانه پارک شهر با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی- شهردار -رئیس شورای شهر؛ جشنواره کتاب رضوی و مشارکت دستگاه های متولی؛ اختصاص نیم درصد بودجه شهرداری به حساب انجمن در جهت ترویج - بازسازی و احداث کتابخانه مرکزی را داشت.
"عیسی فرهادی" معاون استاندار و فرماندار تهران در این جلسه به ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی اشاره کرد و گفت: مانوس شدن با کتاب می تواند به رشد علم، دانش و فرهنگ بشر کمک کند چرا که در این خصوص با ترویج کتاب در میان خانواده و جوانان دانش آنها را افزایش می دهد.
وی با بیان اینکه برای گروههای سنی می بایست عناوین مختلف کتاب بنا به نیاز های آنها وجود داشته باشد گفت: وظیفه انجمن این است تا با نیاز سنجی و به روز رسانی عناوین خود، کتاب های ارزشمندی را در اختیار اقشار مختلف از جمله دانش آموزان، دانشجویان و دانشگاهیان داشته باشد.
فرماندار تهران با بیان اینکه با ترکیب جدید انجمن امسال شاهد پیشرفت های خوبی در جامعه کتاب خوان شهری خواهیم بود گفت: با ترویج فرهنگ کتاب خوانی از طریق سمن هاو مدارس می توان جامعه بیشتری را به کتاب خوانی تشویق کرد.
"علی نیکنام"مدیر کل کتابخانه های عمومی استان تهران با بیان اینکه برنامه خوبی از طریق این نهاد برای اوقات فراغت دانش آموزان اندیشیده شده است خاطر نشان کرد: در نیمه نخست امسال ساعات کار کتابخانه از ساعت 8 تا 20 ادامه دارد و برخی از کتابخانه ها این بازدید بستگی به میزان افزایش مخاطب تا ساعت 23 ادامه خواهد داشت.
وی با بیان اینکه بیش از 120هزار عضو اصلی در کتابخانه ها داریم ادامه داد: در سال گذشته حدود 2 میلیون نفر از کتابخانه بازدید و از خدمات این نهادشهرستانی  بهره مند شدند.
نیکنام اظهار داشت: در سال گذشته نسبت به سال 96 در امانت داری کتاب 41درصد و در عضویت بزرگسالان نیز 31 درصد رشد را داشتیم که درصدد هستیم با بازسازی، استاندارد سازی زیر بنا و فراهم کردن امکانات اولیه برای مراجع کنندگان استقبال آنان را به این مراکز فرهنگی افزایش دهیم.
مدیرکل کتابخانه های عمومی استان تهران تصریح کرد: در سال گذشته پنج کتابخانه از جمله پارک شهر، بابا طاهر، برادران عراقچی، علامه طباطبایی و رسالت در شرق تهران تعمیر و استاندارد سازی شدند که بنا است در سال جاری تعمیرات کتابخانه صاحب الزمان (عج) در خیابان بهبودی و سبزینه را داشته باشیم.
"فرزانه مروستی" سرپرست دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری تهران همچنین به غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان در تعطیلات تابستان اشاره کرد و گفت:در این خصوص شهرداری، کانون پرورش فکری، فرهنگ و ارشاد اسلامی می توانند در این بخش گام های خوبی بردارند.
 وی ادامه داد: در تعطیلات حدود چهار ماهه مدارس در تابستان به واقع کتابخانه ها بهترین موضوع برای غنی سازی اوقات این قشر محسوب می شوند و بهترین زمان است تا برنامه های خوبی برای دانش آموزان داشته باشیم.
"ایمان کرد" مدیر امور کتابخانه ها و ترویج فرهنگ سازمان فرهنگی و هنری شهرداری تهران در این نشست اظهار کرد: شهرداری تهران با 320کتابخانه و سرای محلات در سطح شهر توسط شهرداری اداره می شود که از این تعداد 107 مورد استاندارد های لازم را بدست آورده اند.
وی با بیان اینکه می بایست عناوین کتاب ها و مخازن بنا به نیاز مخاطبان به روزرسانی شوند خاطر نشان کرد: در حال حاضر یک میلیون عنوان کتاب در قالب پنج میلیون جلد در کتابخانه های شهرداری تهران وجود دارند.
مدیر امور کتابخانه های شهرداری تهران تصریح کردکه در طول سال برنامه متنوع فرهنگی، نقد کتاب، معرفی و حمایت از ناشران و برنامه های از این قبیل برگزار می شود و در این خصوص نیز با مجهز شدن 4 دستگاه اتوبوس بصورت سیار نیز امکانات را به مناطق کم برخوردار فراهم کردیم.
همچنین 9 عضو حقوقی و حقیقی نظرات خود را در جهت بهبود فرهنگ کتاب خوانی و برگزاری بهتر جشنواره امام رضا (ع) بیان کردند.
در این نشست همچنین "عبدالعطیم رضایی" معاون سیاسی اجتماعی فرماندار، "ابوالفضل رفیع" نماینده کتابخانه شهرداری تهران، "ایمانی کیا" رئیس اداره امور همکاری های کتابخانه استان، "خشوعی" مسئول انجمن کتابخانه های عمومی استان،" جانعلی پور"، " احمد یرا" از معاونت کتابخانه عمومی استان  و "تاجیک" مسوول روابط عمومی نهاد کتابخانه های استان تهران شرکت داشتند.
انتهای پیام/
 
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران 2
  • تعداد بازدید 51