En
تاریخ : دوشنبه 16 ارديبهشت 1398
کد 4479

آئین اختتامیه نخستین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان در تهران برگزار شد

تحریریه خبر- با حضورفرماندار تهران و جمعی از مسئولین فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی آئین اختتامیه نخستین دوره جام باشگاههای کتابخوانی در تهران با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف برگزار گردید.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، با حضور"عیسی فرهادی" فرماندار تهران ، "احد جاودانی" مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران، "سیدآبادی" مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و "ابراهیم حیدری" مدیرکل دفتر برنامه ریزی و مطالعات فرهنگی وزارت ارشاد آئین اختتامیه نخستین دوره جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان در تهران برگزار شد
 در این مراسم که "عبدالعظیم رضایی" معاون سیاسی اجتماعی فرمانداری تهران ، "مهرشاد کاظمی" معاون فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران ، "علی امینی" سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهر تهران و "رفعت حقیقی" رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی شهرستان شمیرانات نیز حضور داشتند.
"جاودانی" در سخنان کوتاهی از انتخاب شدن یکی از شهرستان های استان تهران به عنوان پایتخت کتاب خبر داد و افزود : بر اساس برنامه های کتابخوانی امسال پیش بینی شده است تا یکی از شهرستان های تهران به پایتخت کتاب تبدیل شود.
احد جاودانی در این آئین در خانه اندیشمندان علوم انسانی اظهار داشت: شهرستان های تهران ظرفیت ترویج و نهادینه کردن فرهنگ کتاب را دارند.
وی افزود: ترویج این فرهنگ نیازمند مشارکت های سازمان ها و دستگاه های اجرایی به ویژه سازمان های مردم نهاد است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان تهران با تاکید بر اینکه حوزه کتاب خوانی در تهران آسیب شناسی شده است گفت: با شناسایی نقاط قوت و ضعف در این عرصه، برنامه ریزی های خوبی صورت گرفته است.
وی ادامه داد: همه نگاه ها باید به سمت کتاب ها معطوف شود تا با اهتمام به این موضوع به شکل گیری و احیای تمدن اسلامی کمک شایانی کنیم.
جاودانی با اشاره به اینکه از ابتکارها و ایده های کتابخوانی استقبال می کنیم گفت: مشارکت مردم در ارایه راهکارهایی برای نهادینه سازی و انس با کتاب می تواند مشکل کتابخوانی را حل کند.
وی گفت: برگزاری برنامه های فرهنگی به ویژه نمایشگاه های کتاب بسیار تاثیرگذار است از این رو باید برنامه ریزی هایی صورت گیرد تا نمایشگاه های کتاب به جای سالانه برگزار شدن به صورت فصلی برپا شود.
مدیر کل ارشاد اسلامی استان تهران از خدمات شهرداری تهران در تسهیل گری حضور مردم در نمایشگاه بین المللی کتاب قدردانی کرد.
عیسی فرهادی فرماندار تهران نیز در این آئین اظهار داشت: باید ترویج فرهنگ کتابخوانی در خانواده ها مورد توجه قرار گیرد این در حالی است که شاهد بی توجهی و کم رنگ شدن نقش کتاب هستیم.
وی افزود: هم اکنون با گسترش رسانه های تصویری و فضاهای مجازی شاهد توجه کمتر به کتاب و کتابخوانی شده ایم.
فرماندار تهران با اشاره به اینکه ایده های کتابخوانی باید گسترش یابد گفت: امکانات و ظرفیت های بسیاری در استان تهران وجود دارد که باید با ایجاد راهکارها و خلاقیت های جدید مردم را به کتابخوانی ترویج کنیم.
فرهادی با بیان اینکه در محله سراها ٣٥٠ کتابخانه وجود دارد گفت: حدود ٥٠ کتابخانه عمومی و بیش از چهار هزار و ٢٠٠ مدرسه در تهران کتابخانه دارند که باید فرهنگ کتابخوانی را در بین سنین مختلف مردم نهادینه کرد.
در ادامه  ابراهیم حیدری ازتشکیل ١٥ هزار باشگاه کتابخوانی در سراسر کشور خبر داد و اظهار داشت: ٢٢٠ هزار نفر عضو این تعداد باشگاه کتاب خوانی در سراسر کشور هستند.
وی ادامه داد: با ایجاد این باشگاه ها تفکر گروهی زیستن، ایده ها و خلاقیت های کتاب خوانی ترویج می شود ضمن اینکه ارتباط بین نویسندگان و مردم ایجاد شده است به گونه ای که بر اساس درخواست روستاییان، نویسندگان در روستاها حضور پیدا می کنند.
مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خاطر نشان کرد: باید ارتباط بین خانواده ها و مروجان کتاب خوان را افزایش دهیم.
وی گفت: در تهران نسبت به سایر استان های کشور شاهد کمبود بودجه های فرهنگی و اختصاص آن به کتاب خوانی هستیم از این رو باید از همفکری و همکاری خانواده ها، ظرفیت دستگاه های مختلف از جمله اداره کل آموزش و پرورش استان تهران و بهزیستی و سایر نهادها در ترویج فرهنگ کتاب خوانی استفاده کنیم.
علی امینی سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران در حاشیه آیین اختتامیه اولین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی کودک و نوجوان شهر تهران اظهار داشت: تا پایان برنامه ششم (١٣٩٦ - ١٤٠٠) این تعداد را به سه هزار باشگاه توسعه خواهیم داد تا از این طریق فرهنگ کتابخوانی نهادینه شود.
وی افزود: هم اکنون برنامه ها و مسابقه های کتابخوانی در راستای تشویق مردم به کتاب و کتاب خوانی در این باشگاه ها اجرایی می شود.
امینی هدف از راه اندازی این باشگاه های کتاب خوانی را مشارکت عمومی مردم عنوان کرد و گفت: مردمی بودن این باشگاه ها می تواند به عنوان مروجی برای نهادینه سازی فرهنگ مطالعه در شهر تهران تبدیل شود.
سرپرست اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی تهران گفت: همچنین این باشگاه ها ویژه کودک و نوجوان است تا از سنین کودکی با کتاب انس بگیرند از این رو هزینه کردن بر روی فرهنگ مردم سرمایه گذاری است.
وی با اشاره به اینکه ٥٦٠ آثار به نخستین دوره جام باشگاه های کتاب خوانی شهر تهران رسید گفت: از این تعداد ٤٢٠ فیلم کوتاه و ١٤٠ نامه بود.
امینی بیان داشت: ٨٤ باشگاه تعداد آثار را به دبیرخانه ارسال کردند که پس از داوری ١١ باشگاه به عنوان فعال، ١٠ باشگاه به عنوان بهترین فیلم و هفت باشگاه به عنوان برترین نامه به نویسندگان انتخاب شدند.
وی خاطر نشان کرد: همچنین در این مراسم از برترین تسهیل گران عرصه کتاب خوانی قدردانی شد.
جام باشگاه‌های کتاب‌خوانی عنوان طرحی پیشرو و پویا برای راه‌اندازی و فعال کردن باشگاه‌های کتاب‌خوانی کودک و نوجوان در سراسر کشور و حاصل مشاهده فعالیت کودکان و نوجوانان و رسیدن به شناختی از روش‌ها و علایق فردی و اجتماعی آنان است.
انتهای پیام/
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران 2
  • تعداد بازدید 23