En
تاریخ : سه شنبه 1 آبان 1397
کد 4055

فرماندار تهران: همه دستگاه های عضو مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی باید پیگیر موارد در رفع آسیب ها اجتماعی باشند

تحریریه خبر- معاون استاندار و فرماندار تهران در جلسه مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی ضمن اشاره به حضور مستمر نماینده هر دستگاه در مجتمع گفت: مصوبات شورای اجتماعی کشور، شورای امنیت ملی و شورای عالی انقلاب اسلامی حکم قانون دارد و طبق این مصوبات در خصوص آسیب های اجتماعی همه دستگاه ها موظف به انجام و پیگیری موارد و رفع آسیب ها هستند.
به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، " عیسی فرهادی"  ضمن اشاره به برگزاری جلسات مختلف در دو ماه گذشته با اعضای وزارت کشور، استانداری تهران و سایر دستگاه‌ها گفت: در این جلسات، اقدامات را به نحوی آغاز کردیم تا با انجام کار فرهنگی و حضور مردم  آسیب‌های اجتماعی را ساماندهی کنیم .
وی افزود: با هماهنگی‌ها ائمه جماعات، پایگاه‌های بسیج تهران و سایربخش‌های اجرایی مشکلات احصا و این افراد برای رفع آسیب‌های اجتماعی همکاری لازم را خواهند داشت.
فرماندار تهران در بحث تکدی گری به موضوع آموزش مردم  اشاره کرد و گفت: ما تلاش می کنیم در خیابان‌ها و چهارراه‌ها به افراد ظاهراً نیازمند و متکدی کمکی نشود.صدا و سیما در ساخت سریال تلویزیونی سعی بر کاهش آسیب‌های اجتماعی داشت ولی این مورد کافی نبود. برای رفع این معضلات اجتماعی بیل‌بردهایی برای مشارکت مردم در نظر گرفته شده است.
فرماندار تهران ادامه داد: شاید افرادی که در چهار راه ها هستند متکدی نباشند و حضور این افراد در سراسر شهر به صورت باندی است و تکدی گری را به عنوان شغل خود انتخاب کردند.حدود70 درصد از متکدی ها افراد بیگانه هستند و اداره اتباع بیگانه باید اقدام لازم را در خصوص این افراد انجام دهد .برای رفع آسیب ها  باید سال ها اقدامات همه جانبه انجام دهیم و عزم همگانی را می طلبد.
فرهادی به  برگزاری جلسات رسیدگی به مشکلات مردم در مناطق مختلف تهران با حضور نمایندگان شورای شهر و مجلس اشاره کرد و افزود: در این جلسات مردم از وجود معضلات اجتماعی ناراضی و خواستار سامان دهی به آسیب های اجتماعی بودند که در همین‌جا بنده می‌گویم که با کمک نمایندگان شورای شهر و نمایندگان مجلس وضعیت آسیب‌ها کاهش خواهد یافت و ما در این زمینه از مردم برای مشارکت استفاده خواهیم کرد.
فرماندار تهران  ضمن اشاره به اینکه سمن‌‌هایی که در خصوص آسیب‌های کودکان کار می‌کنند یکی از جدی‌ترین معترضان بودند  گفت: این سمن ها از ما پرسیدند چرا آسیب‌ها به خوبی پایان نمی‌یابند که ما در جواب به آنان گفتیم هر سمن می‌تواند ۱۰ کودک را تحت پوشش قرار دهد و اگر این امر انجام نشود از اقدام آن سمن جلوگیری خواهد شد.
فرهادی افزود: فعالیت سمن‌ها باید به صورت جدی دنبال شوند و بابت مبالغی که از شهرداری دریافت کرده‌اند توضیحاتی ارایه دهند.
وی ادامه داد: با وجود اینکه نزدیک ۲۰ مرکز بهاران تجهیز شده بود ولی حال تنها ۱۳ مورد از آنان فعال هستند، قرار شد در استان افرادی که طی ماده ۱۶ به عنوان معتاد متجاهر در اختیار سازمان بهزیستی قرار می‌گیرند به این مراکز بازگردانده شوند و برای آنان شغل تعریف شود. ما باید جایگاه کودکان و معتادان را جداگانه در نظر بگیریم و در همین راستا به سازمان بهزیستی یا هر ارگان دیگری که به آسیب‌های  اجتماعی می‌پردازد گفتیم هر قدر ملک در راستای کمک‌رسانی احتیاج داشته باشند در اختیار آنان قرار خواهد گرفت.
معاون استاندار و فرماندار تهران در جلسه مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی ضمن اشاره به حضور مستمر نماینده هر دستگاه در مجتمع گفت: مصوبات شورای اجتماعی کشور، شورای امنیت ملی و شورای عالی انقلاب اسلامی حکم قانون دارد و طبق این مصوبات در خصوص آسیب های اجتماعی همه 13 دستگاه عضو موظف به انجام و پیگیری موارد و رفع آسیب ها هستند. نیروی انتظامی، سازمان بهزیستی، کمیته امداد امام خمینی، اداره اتباع، قوه قضاییه، جمعت هلال‌احمر و...به نمایندگی از دستگاه خود به صورت تمام وقت فردی را در اختیار مجتمع قرار دهند.
فرهادی   حضور و گستردگی دستگاه ها در زمینه فرهنگسازی در دانشگاه‌ها، صداسیما و سایر ارگان‌ها را برای رفع آسیب های اجتماعی مهم دانست و ادامه داد: ‌ما از رسانه‌ها درخواست کردیم بازوی تقویت فرهنگسازی باشند نه منتقد آن، ما مشارکت جدی رسانه‌ را در رفع آسیب‌های اجتماعی برای کودکان کار و معتادان متجاهر می‌طلبیم و خواهش می‌کنیم خبرگزاری‌ها، رادیو و تلویزیون پای کار آیند.
فرهادی گفت: ما اگر همگی منسجم کارها را انجام دهیم می‌توانیم اقدامات خوبی به ثمر برسانیم لذا خواهش بنده این است  برای رفع آسیب‌ها هر دستگاهی نیاز است پای کار آید. همچنین باید از هر دستگاه اجرایی یک نفر به عنوان نماینده به صورت مستمر در مجتمع‌ حضور یابد
فرهادی افزود: حضور وعدم حضور دستگاه هادر مجتمع فوریت های خدمات اجتماعی از روز دوشنبه30 مهر توسط معاون سیاسی انتظامی بررسی خواهد شد و ما کنترل خواهیم کرد.
فرهادی به اختصاص وسایل نقلیه برای انجام امور اشاره کرد و به حضور نماینده دستگاه تاکید کرد و گفت: اگر قرار است فرد معرفی شده حتی برای ساعتی از ساختمان مجتمع خارج شود باید جایگزینی مشخص شود.
فرماندار تهران به ثبت اطلاعات و مشخصات افراد منتقل شده به مجتمع خدمات اجتماعی اشاره کرد و افزود: ما قصد نداریم فردی را در این مکان زندانی کنیم بلکه نیت ما اصلاح این  افراد به وسیله کمک‌های مالی و ... است.
فرهادی به ایجاد امنیت برای خانواده ها و به دنبال آن نا امن کردن مکان های گسترش آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت: هدف ما بازداشت افراد نیست بلکه بنا داریم با نا امن کردن محیط ها برای افراد آسیب‌رسان ، این افراد را به محل زندگی خود بازگردانیم.
وی ادامه داد: ‌با نا امن کردن محیط کار متکدیان می‌توانیم از حضور کودکان و خانم‌هایی که  ۷۰ درصد از اتباع بیگانه هستند جلوگیری کنیم.
فرهادی همچنین گفت:  بنده یقین دارم رفع آسیب‌های اجتماعی اقدام کوچکی است که با همکاری قوه قضاییه و نیروی انتظامی قابل کنترل است تا بتوانیم این افراد را وارد مراکز کنیم و سپس به مشکلات آنان بپردازیم
فرماندار تهران افزود: ما در تمام تهران اگر ۲۰ نفر سردسته باندهای تکدی گری را شناسایی می‌کردیم حدود ۸۰ درصد کار این بخش حل می‌شد و ما از وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی انتظار داشتیم تا سردسته باندهای تکدی گری را شناسایی کند ولی متاسفانه این اقدام صورت نگرفت.
فرهادی حضور  مستمر یک قاضی در مجتمع را یکی از مهم‌ترین راهبردهای کاهش آسیب‌های اجتماعی  عنوان کرد.
انتهای پیام/
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران 2
  • تعداد بازدید 34