En
تاریخ : دوشنبه 17 شهريور 1393
کد 353

خسروآبادی: 75 آژانس مسافرتی پایتخت تعلیق شد

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با اشاره به فعالیت حدود 1700 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در تهران گفت: تاکنون حدود 75 آژانس مسافرتی تعلیق شدند
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ رجبعلی خسروآبادی در نشستی خبری با اصحاب رسانه با اشاره به فعالیت حدود 1700 دفتر خدمات مسافرتی و جهانگردی در گستره جمعیتی 10 میلیونی شهر تهران، اظهار کرد: از ابتدای سال جاری تاکنون حدود 75 آژانس مسافرتی تعلیق شدند که از زمان ابلاغ حکم تعلیق نزدیک به یک ماه برای انجام تعهداتی که پیش از آن بر عهده گرفته بودند، فرصت در اختیار دارند و اگر پس از مدت یک ماه به فعالیت خود ادامه دهند طبق قانون با آنها برخورد خواهد شد.

خسروآبادی با تاکید بر اینکه هر زمان اگر شخصی با فعالیت غیرقانونی این دفاتر مواجه شد به این سازمان اطلاع بدهد تا با آن برخورد لازم صورت گیرد، افزود: متاسفانه آژانس های مسافرتی تهران ساماندهی لازم را ندارند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران با بیان اینکه مسوولیت صفر تا صد ثبت نام کنندگان تورهای مسافرتی با دفاتر مسافرتی ثبت نام کننده است، ادامه داد: مردم باید کیفیت تورهای مسافرتی را در نظر بگیرند و به طور صرف به ارزان بودن نرخ های اعلامی توجه نکنند زیرا هیچ ارزانی و گرانی بی حکمت نیست.

وی با دعوت از بخش خصوصی برای مشارکت در فعالیت اجرایی این سازمان به خصوص در بخش گردشگری، گفت: در مرحله اول امکان مشارکت با بخش خصوصی فراهم است، در مرحله بعد این آمادگی وجود دارد تا کلیه امور به بخش خصوصی واگذار شود، چون نظارت حکم حاکمیتی دارد امکان تفویض اختیار آن وجود ندارد اما عملیات واگذاری بخش اجرایی مشکل خاصی ندارد.

خسروآبادی از انجمن صنفی دفاتر خدمات گردشگری و جهانگردی تهران درخواست کرد تا با معرفی بخش خصوصی که حکم کارشناس را خواهند داشت به سالم سازی این صنف کمک کنند.

وی با بیان اینکه انجمن صنفی دفاتر مسافرتی و جهانگردی تهران بین 300 تا 400 عضو دارد، اظهار کرد: معدودبودن اعضا مشکلی برای نظارت، مواجهه و برخورد با اعضای این صنف است.

وی گفت: ما حتی در شهر تهران هم اداره مستقل میراث فرهنگی و گردشگری نداریم و چون تشکیل اداره توسعه تشکیلاتی محسوب می شود، با کوچک سازی دولت مغایر است و برای این کار منع قانونی وجود دارد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران افزود: من حتی در جلسه برنامه ریزی استان تهران اعلام کردم که ما از تعداد جایگاه ها و نیروی انسانی این اداره کل کم می کنیم، آن را به شهرستان تهران منتقل می کنیم و اعتبار خاصی برای این دو مورد نیاز نیست و با این دو راهکار به دنبال تشکیل اداره مستقل برای شهر تهران هستیم که البته موافقت فرمانداری تهران را هم جلب کرده ایم.

خسروآبادی بیان کرد: این اداره کل به دنبال راه اندازی و تقویت حوزه شهرستان های اداره کل متبوع خود است تا بتواند تشکیلات متناسب با استان تهران را فراهم کند.

وی گفت: همه شهرستان های استان تهران استعداد ارتقا را دارند و در شاخص هایی که برای تشکیل اداره مستقل اجباری است نمره بالای 75 (حد لازم برای تشکیل اداره مستقل) را کسب کرده اند.

وی با بیان اینکه به دنبال جذب نیروهای کارآمد از سازمان مرکزی برای استفاده از آنان در شهرستان های تهران است، اظهار کرد: عدم وجود تشکیلات مناسب در شهرستان ها ضررهای زیادی برای ما به وجود آورده، این در حالی است که در 3 حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در برخی از این شهرستان ها ظرفیت های زیادی برای کار وجود دارد.

خسروآبادی با اشاره به اینکه بین کارکردهای استانی این اداره کل با کارکردهای شهر تهران آن تفاوت وجود دارد، افزود: اینکه همه توان این اداره کل صرف شهر تهران شود، درست نیست.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران با اشاره به برابری جمعیت 800 هزار نفری شهرستان شهرری با چند استان و قدمت تاریخی این شهرستان گفت: این شهرستان تنها صاحب نمایندگی این اداره کل است و فاقد اداره مستقل است.

خسروآبادی با بیان اینکه یکی از مشکلات گریبانگیر این سازمان وجود حجم انبوهی از کار تصدی در شهر تهران است، در حالی که نیروی لازم برای این کار وجود ندارد، افزود: برعکس در سازمان مرکزی میراث فرهنگی نیروی زیادی وجود دارد، در حالی که مراجعه کننده ها محدودند.

وی با بیان اینکه بخش زیادی از کار این اداره کل در شهر تهران مربوط به حوزه تصدی است، از برنامه ریزی برای جذب افراد لازم از سازمان مرکزی حتی به صورت مامور برای انجام پیگیری در این حوزه خبر داد.

مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان تهران نبود اراده از سوی عده ای برای وجود نظارت در شهر تهران، قابل مقایسه نبودن حجم کار در شهر تهران نسبت به شهرهای دیگر کشور و وجود سازمان مرکزی در این شهر را از عوامل عدم وجود ساماندهی در شهر تهران ذکر کرد.

خسروآبادی با بیان اینکه تناسب بین مسوولیت و ابزار از اصول موفقیت است، ادامه داد: همه دستگاه های شهر تهران باید دست به دست هم بدهند تا نقایص فعلی این شهر برطرف شود.
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 131