En
تاریخ : يکشنبه 16 شهريور 1393
کد 348

۵ هزار کلاس غیر مقاوم در پایتخت وجود دارد/ مشکل کمبود فضای آموزشی در تهران

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران گفت: در حال حاضر ۵ هزار کلاس غیرمقاوم در تهران وجود دارد که در مقابل زلزله آسیب پذیر هستند و باید نوسازی شوند و این در حالی است که بحران جدی شهر تهران تأمین فضای آموزشی است .

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری آنا ، اسفندیار چهاربند امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه با اشاره به اینکه 170 مدرسه استیجاری در تهران وجود دارد، که از این تعداد 40 مدرسه حکم قلع و قمع و تخلیه دارند، اظهارکرد: معاونت حقوقی وزارت آموزش و پرورش از ماه‌ها قبل با مالکان این مدارس وارد مذاکره شد و توافق‌های لازم صورت گرفته است، بنابراین امسال در بحث مدارس دولتی مشکلی به نام اجرای حکم قلع و قمع نداریم.

وی با اشاره به اینکه مجموع فضای آموزشی مورد نیاز تهران 1500 هکتار است، افزود: اما آنچیزی که هم اکنون در بحث فضای آموزشی شاهد هستیم این است که 750 هکتار فضای آموزشی وجود دارد؛ تهران یکی از شهرهای محروم به لحاظ فضای آموزشی در کشور است و در حقیقت شهرسازی تهران به فضای آموزشی بدهکار است.

چهاربند گفت: برای بهسازی 5 هزار کلاس درس غیرمقاوم در تهران نباید هیچ مشکل مالی داشته باشیم و نیازی نداریم که از دولت و مردم پول بگیریم چرا که در قانون شوراهای آموزش و پرورش تأکید شده است شهرداری‌ها علاوه بر عوارض نوسازی باید بابت توسعه فضای آموزشی از افرادی که پروانه ساخت دریافت می‌کنند، 5 درصد عوارض را برای آموزش و پرورش دریافت کنند که این عوارض فقط برای سه سال به درستی گرفته شود مبلغ آن حدود دو هزار و 500 میلیارد تومان می‌شود و می‌تواند تمام نیاز نوسازی فضای موجود شهر تهران را تأمین کند. اما هم اکنون شهرداری این عوارض را دریافت نمی‌کند و پول آن در جیب سازنده باقی می‌ماند.

وی گفت: تمام ساختمان‌های بلند مرتبه‌ای که در تهران قد می‌کشند سهم عوارض خود به آموزش و پرورش را پرداخت نکردند و پول آن در جیب شهرداری نیز نیست. بلکه در جیب سازندگان است.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه در منطقه 22 تهران بالغ بر 42 هزار واحدمسکونی در حال ساخت است که تا دو سال آینده تحویل داده می‌شود، عنوان کرد: حداقل 25 هزار دانش آموز در این واحدهای مسکونی مستقر می‌شوند، در حالی که ما حتی یک متر مربع فضای آموزشی در محدوده منطقه 22 تحویل نگرفته‌ایم. بنابراین تا دو سال آینده قطعاً در منطقه 22 تهران در بحث فضای آموزشی فاجعه‌ای ایجاد خواهد شد.

وی افزود: مناطق 22 تهران فقیرترین و محروم ترین منطقه شهرداری به لحاظ دسترسی به فضای آموزشی است، تا پایان مهرماه به ساکنان منطقه 22 اعلام خواهیم کرد که آموزش و پرورش هیچ گونه تعهدی برای ثبت نام فرزندانشان در این منطقه ندارد و مطالبات خود را از افرادی بگیرند که در صدور پروانه ساخت و پایان کار خلاف قانون عمل می‌کنند.

مدیرکل آموزش و پرورش شهر تهران با اشاره به اینکه هم اکنون بحران جدی و لاینحل شهر تهران تأمین فضای آموزشی است، نه نیروی انسانی اظهار کرد: سرانه خدمات آموزشی در منطقه 22 پایتخت صفر است و ساکنان این منطق باید بدانند چه سرنوشتی در انتظار فرزندانشان است.

  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 155