En
تاریخ : شنبه 15 شهريور 1393
کد 340

ساعی: فقر کشور به سوی زنانه شدن می رود/ اولویت، حل مشکل با زنان سرپرست خانوار است

مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری تهران با اشاره به اینکه فقر کشور به سوی زنانه شدن می رود، گفت: زنان مشکلات بسیاری دارند لذا یکی از اولویتهای اصلی استانداری رفع مشکلات زنان سرپرست خانوار است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری تهران؛ زهرا ساعی گفت: امور بانوان و خانواده استانداری تهران در راستای وظایفی که دارد و همچنین صیانت از منویات رهبر معظم انقلاب و رویکرد دولت رسیدگی به امور بانوان و تحکیم بنیان خانواده را در دستور کار خود قرار داده است.

وی افزود: در همین راستا از ابتدای سالجاری تاکنون با برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان مختلف، مسایل و مشکلات زنان احصا و اولویت بندی شد، از میان چند بخشی که نیازمند رسیدگی و توجه بیشتر بودند مشکلات زنان سرپرست خانوار مهمتر ارزیابی شد و به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفت.

 این مسئول با اشاره به آمار سرشماری سال 90 عنوان کرد: بر اساس این آمار دو میلیون و 548 هزار و 72 زن سرپرست خانوار در کشور زندگی می‌کنند که معادل 12.1 درصد کل خانوارهای کشور هستند این در حالیست که تعداد زنان سرپرست خانوار در سرشماری سال 85 حدود یک میلیون و 600 هزار نفر برآورد شده بود یعنی طی پنج سال جمعیت زنان سرپرست خانوار بیش از 900 هزار نفر افزایش یافته اما تعداد زنان تحت پوشش سازمان‌های حمایتی به این میزان افزایش نیافته است.

فقدان آموزش و عدم مهارت کافی در روابط اجتماعی در زنان سرپرست خانوار

ساعی ادامه داد: گروهی از زنان سرپرست خانوار با مشکلاتی چون مسائل اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی در حوزه‌های معیشتی، عاطفی، محدودیت‌های اجتماعی و گاهی برخورد نامناسب اطرافیان و نیازهای حقوقی و قضایی مواجه بوده و به دلیل فقدان آموزش و مهارت کافی در روابط اجتماعی و ورود به عرصه اقتصادی با مشکلات عدیده‌ای دست به گریبان هستند.

مدیر کل امور بانوان استانداری تهران تصریح کرد:‌ بسیاری از زنان سرپرست خانوار به دلایل مختلف از حمایت نهادهای حاکمیتی برخوردار نیستند و یا در صورت برخورداری میزان و نوع حمایت به اندازه‌ای نبوده که کفاف زندگی آنها و نیازهای فرزندانشان را بدهد و با وجود اینکه تعداد زنان سرپرست خانوار روز به روز در حال افزایش است، اما آمار دقیقی از تعداد آنان وجود ندارد.

وی افزود: بر اساس آمارهای موجود با استفاده از برنامه‌های توانمندسازی دستگاه‌های ذیربط هر ساله تعدادی از زنان سرپرست خانوار از طریق توانمندسازی در اداره امور زندگی، از چرخه حمایت این نهادها خارج و زنان دیگری جایگزین آنان می‌شوند؛ اما در روند ارائه خدمات تا به حال همه شرایط لازم از جمله تصحیح نگرش و باورهای این قشر نسبت به زندگی و معیشت، ترویج فرهنگ کار و تولید و اطمینان از بازار عرضه محصولات، چندان در این برنامه‌ها مشهود نیست بنابراین تاکنون برنامه‌ای جامع و یکپارچه به منظور حمایت از زنان سرپرست خانوار تدوین نشده است و دستگاه‌های حاکمیتی و برخی مراکز خصوصی نیز در حمایت از زنان سرپرست خانوار موازی کاری کرده‌اند.

ساعی متذکر شد: بسیاری از زنان سرپرست خانوار از سوی هیچ نهاد دولتی و غیر دولتی حمایت نمی‌شوند بنابراین نیاز به طرح جامعی برای توانمندسازی زنان سرپرست خانوار به طور کامل داریم، باتوجه به آنکه وظیفه ذاتی استانداری تهران تسهیل گری، هماهنگی و نظارت بر دستگاه‌های اجرایی است سیر مطالعاتی تهیه طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار در ابتدای سالجاری آغاز شد و پس از بررسی‌های کارشناسی و آسیب شناسی اقدامات صورت گرفته قبلی، از سوی مسئولان، مشاوران دستگاه‌ها و پژوهشگران این طرح تهیه شد.

رئیس ستاد توانمندسازی زنان سرپرست خانوار استان تهران با اشاره به اهداف طرح جامع توانمندسازی زنان سرپرست خانوار گفت: حمایت همه جانبه فردی، اجتماعی واقتصادی از زنان سرپرست خانوار،‌ هم افزایی بین دستگاه‌ها و یکپارچه سازی حمایت‌ها در قالب یک فرآیند منسجم و کامل،‌ جلب مشارکت‌ حداکثری سازمان‌های مردم نهاد، تسهیل فرآیند توانمندسازی،‌ اشتغال، تولید و عرضه محصولات و ایجاد شرایط امنیت شغلی و پایداری وضعیت مطلوب زنان سرپرست خانوار، اهداف این طرح بوده است.

این مسئول خاطرنشان کرد: طرح جامع توانمندسازی این قشر از زنان در کارگروه بانوان و خانواده استانداری تهران با حضور هاشمی استاندار تهران،‌ فهمیه فرهمندپور مشاور وزیر کشور در امور بانوان و خانواده و سایر مسئولان استانی ارائه شد و مورد استقبال قرار گرفت و به تصویب شورای برنامه ریزی و توسعه استان رسید.

ساعی اضافه کرد:‌ در حال حاضر با انتخاب شهرستان ری به عنوان پایلوت طرح در قالب فاز اول که تهیه بانک اطلاعاتی جامع از زنان سرپرست خانوار، خیرین و سازمانهای مردم نهاد است کلید خورده و با جدیت در حال اجراست که امید می رود پس از اتمام به زودی فاز دوم طرح هم اجرایی شود.
حضور پیدا کنند.
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 148