En
تاریخ : شنبه 25 مرداد 1393
کد 288

تهرانی های پرمصرف در جستجوی آب/ اگر تا 40 روز دیگر باران نبارد؟

هر چقدر این گرمای روزهای بلند تابستان سرحال‌تر و طولانی‌تر می‌شوند، در مقابل این ذخایر آبی تهران هستند که هر روز بیشتر بیشتر آب می روند تا عاملی برای هراس از قطعی آب شوند.
نابع آبی تهران به آخرین ذخایر پس انداز خود رسیده‌اند و آنقدر از این پس انداز مصرف شده است که مسئولان ذخیره و توزیعش زبان به هشدار گشوده‌اند و 40 روز دیگر را به عنوان نقطه پایان این پس انداز ارزشمند ذکر کرده‌اند.

اگر باران نبارد
این روزها همه، حتی معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب تهران از نگاه امیدوارانشان به آسمان برای حل مشکل کم آبی تهران سخن می‌گویند. نگاهی که در صورت بارانی نشدن، معنایی به جز تمام شدن ذخایر آب مردم تهران تا 40 روز دیگر به همراه ندارد.

«علیرضا نوذری پور» در کنار تأکیدش بر نگاه امیدوارانه‌اش به بارش باران تا آخر تابستان، در پاسخ به این موضوع که «اگر باران نبارد، با بحران آب تهران باید چه کرد؟» به برخورد با مشترکین پر مصرف و مدریت فشار آب در تهران اشاره کرد.

مدیریت فشار اصطلاحی است که این روزها در کنار تأکید مسئولان سازمان آب بر قطع نکردن آب منزل شهروندان بسیار شنیده می‌شود و از این مدیریت جدید به عنوان جایگزین قطع آب یاد می‌کنند.

اما در تاریخ 13 مرداد، آب برخی از مناطق تهران به طور منظم قطع شد، نکته‌ای که به سرعت با تکذیب از سوی سازمان آب و فاضلاب روبرو شد و مسئولان آب و فاضلاب این مشکل را به گردن تاسیسات خانگی انداختند.

اما این گفته به دلیل زمانبندی مشخص قطع آب این شهروندان، چندان قابل قبول نبود. در واقع این قطعی آب در کنار استفاده از مدیریت فشار، ذهن را به این سمت می‌کشاند که آیا مدیریت فشار همان واژه تلطیف شده قطع آب نیست؟بانک آب تهرانی‌ها

یک میلیارد متر مکعب، میزانی است که از منابع آبی مختلف شهر تهران برای ساکنینش ذخیره می‌شود. 4 سد لار و لتیان در شرق تهران و امیرکبیر و طالقان در غرب تهران از جمله مهم‎ترین ذخایری هستند که به طور معمول وظیفه تأمین 75 درصد از آب تهران از طریق آب‌های سطحی را به عهده دارند و 25 درصد باقی مانده نیز بوسیله آب‎های زیرزمینی جاری در چاه‎ها به بانک آب تهرانی‌ها سرازیر می‌شود.

در این میان هر چقدر که بارندگی در طول سال کمتر باشد، درصد میزان برداشت از آب‌های زیرزمینی افزایش پیدا می‌کند به نحوی که «علیرضا نوذری‌پور» معاون مهندسی و توسعه شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت و گو با خبرآنلاین از افزایش استفاده از ذخایر زیرزمینی و رسیدن به رقم 41 درصد برای استفاده از آب چاه‌ها و همچنین کاهش ذخیره 4 سد تهران به میزان 403 میلیون متر مکعب خبر داد.دستان خالی سد لار و لتیان؛ زنگ خطری بلندتر برای مردم شرق تهران

سد لار و لتیان که در شرق تهران قرار گرفته‌اند، وظیفه تأمین آب مردم این منطقه از شهر را برعهده دارند. وظیفه‌ای که به دلیل کاهش بارندگی در چند سال گذشته با اخلال روبرو شده است و بنابر گفته نوذری پور در حال حاظر این دو سد تنها 71 میلیون میلیون مترمکعب از ذخایر خود را از دست نداده‌اند و نسبت به2 سال گذشته این 2سد با 500 میلیون مترمکعب کاهش ذخیره آبی دست و پنجه نرم کردند.سد ماملو آخرین سد برای نجات خشکسالی تهران

سد ماملو که از سوی نوذری پور به عنوان اخرین سد تهران معرفی شد، چند وقتی است که به دلیل مشکلات مالی و فنی آغاز به کارش با تأخیر روبرو شد. این سد در شرق تهران و روی رودخانه جاجرود واقع شده است.

این روزها سد ماملو به منبعی برای امیدواری دست اندکاران تامین آب تهران تبدیل شد و تا جایی که نوذری پور در میان هشدارهای کمبود آب اظهار امیدواری کرد که با افتتاح این سد و به راه افتادن تصفیه خانه شماره 7 تهران -تا اوایل فصل پاییز- تا حدودی از نگرانی‎های کمبود آب شهروندان تهرانی کاسته شود.راه حل بحران؛ تصفیه خانه و حفر چاه‌های جدید

به کارگیری تصفیه خانه شماره 7 -که در اطراف سد ماملو قرار دارد-، حفر چند حلقه چاه‌ جدید در شرق تهران، افزایش فرهنگسازی در میان مردم و همچنین افزایش قیمت آب از جمله راه‌‌هایی بودند که نوذری‌پور از آنها به عنوان حل بحران آب تهران یاد کرد.

حفر حلقه‌های جدید چاه در شرق تهران نکته‌ای بود که نوذری‌پور عملیاتی شدن آن را نیازمند همکاری شهرداری برای عبور از این برهه دانست و افزود: در حال حاضر باید تلاش کنیم که در این شرایط خاص از تمام ظرفیت‌های آب زیرزمینی برای حل بحران بهره ببریم. اجرای این اقدام نیازمند صدور مجوز و همکاری شهرداری است.افزایش قیمت؛ سدی در برابر مصرف زیاد آب

هر شهروند تهرانی نزدیک به 340 لیتر در مصرف خانگی آب استفاده می‌کند، این در حالی است که در کشورهای پرآب این رقم به 110 تا 120 لیتر برای هر نفر می‌رسد. در میان دلایل مختلفی که برای پرمصرف بودن مشترکان آب تهرانی وجود دارد، نوذری پور واقعی نبودن قیمت آب را یکی از دلایل اصلی می‌داند و در این رابطه متعتقد است که واقعی کردن قیمت آب، می‌تواند همچون سدی مانع افزایش مصرف شهروندان شود. براساس گفته این معاون شرکت آب و فاضلاب استان تهران، هر متر مکعب آب برای این سازمان نزدیک به یک هزار تومان هزینه برمیدارد اما با قیمت 350 تومان به شهروندان فروخته می‌شود. نکته‌ای که نوذری پور آن را ریشه اصلی مصرف بالای شهروندان می‎داند.

«ذخایر تهران برای جمعیت آن کافی نیست» نوذری پور این موضوع را یکی از دلایل تشنگی تهران دانست و گفت که به دلیل بالا رفتن بیش از ظرفیت، جمعیت تهران با وجود آنکه از تمام ذخایر آبی استفاده میشود، باز هم با مشکل کمبود آب مواجه هستیم.خانه‌های ویلایی شمال تهران؛ پرمصرف‌ترین‌ها

این روزها مصرف بیش از حد آب شرب در مناطق شمالی شهر، به بلای جان سایر شهروندان تبدیل شده است. بنابر گفته این معاون سازمان آب و فاضلاب، هستند افرادی که در میان تمام بی‌آبی‌ها و خشکسالی شهرشان از آب آشامیدنی برای پر کردن استخر خانه‌شان استفاده می‌کنند و برخی خانواده‌ها نیز رکورد 200 مترمکعب مصرف اب در ماه یعنی رقمی حدود 10 برابر مصرف عادی یک خانواده را برای خود ثبت می‌کنند.

نوذری‌پور با تأکید بر این موضوع که هدف سازمان قطع آب نیست از برقراری محدودیت آبی برای شهروندان پرمصرف و همچنین پیگیری پیشنهاد وضع جریمه نقدی برای این قبیل شهروندان خبر داد، تا شاید این هشدارها راهی برای تشنه نماندن شهر تهران شوند.
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران1
  • تعداد بازدید 164