En
تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395
کد 2751

نفرات برتر سومین جشنواره جایزه تهران معرفی شدند

تحریریه خبر - سومین جشنواره جایزه تهران عصر دوشنبه با حضور تهران پژوهان، تهران گردان و مسوولان استانی با معرفی نفرات برتر به کار خود پایان داد.
"احمد مسجد جامعی" عضو شورای اسلامی شهر تهران، در این آیین با ارایه طبقه بندی از محلات شهر تهران گفت: تهران در محله های قدیمی با طبیعت، تاریخ، دین و آیین و مدرنیته پیوند داشت.

تنوع و تکثر، پایه تهران قدیم است
مسجد جامعی با بیان اینکه پایه تهران بر اساس تنوع و تکثر و هم زیستی شکل گرفته 
وجود مناسبات مدنی در تهران را نیز موجب شکوفایی شهر و افزایش کیفیت زندگی دانست و افزود: پرداختن به نشان ها و نمادهای تهران کیفیت زندگی را افزایش می دهد.
عضو شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به اینکه شهر تهران از محله هایی با اقوام مختلف ایجاد شده است، یاد آور شد: قدیمی ترین نقشه های تهران نشان می دهد که از تمام اقوامی که در ایران(عرب ها، کردها، ترک ها و ...) هستند، گروهی در تهران ساکن بودند.
وی خاطر نشان کرد: حتی اتباع عثمانی که ساکن ایران بوده و روس ها نیزدر تهران زندگی می کردند.

همه ادیان مختلف در کنار هم
عضو شورای اسلامی شهر تهران تاکید کرد: در تهران همه ادیان مختلف در کنار هم زندگی می کردند، بطوریکه در برخی محلات تهران کلیسا، کنیسه و مسجد در کنار هم قرار داشتند.
وی در ادامه با اشاره به نامگذاری محلات تهران، اظهار کرد: در تهران برخی محله ها از جمله ونک، زعفرانیه، لاله زار، پونک با رویکرد گیاهی و اقلیمی نام گذاری شده است.
وی افزود: برخی محلات نیز مانند سنگلج، عودلاجان و سرپولک بر اساس وجود آب و آبادانی نامگذاری شده است.
مسجد جامعی یاد آور شد: برخی محله های پایتخت به سایر ادیان اختصاص داشته، برخی بر اساس نام یک شخصیت شکل گرفته است و برخی دیگر بر اساس یادگارهای تاریخی موجود نامگذاری شده اند.
وی محله هایی از جمله سعادت آباد و شهران را محله هایی جدید عنوان کرد.

مسجد جامعی ابن بطوطه تهران
همچنین در این آیین "ناصر تکمیل همایون"، تهران شناس، احمد مسجد جامعی را ابن بطوطه تهران معرفی کرد.
وی گفت: مسجد جامعی به سبک ابن بطوطه و ناصر خسرو تهران را قدم به قدم گشته است.
وی افزود: مسجد جامعی برخواسته از این شهر و از متن مردم است و مانند برخی از شهرداران نیست که بجز راه منزل و دفتر خود جایی را نمی شناسند.

ایجاد نشاط علمی هدف جایزه تهران
"مهرشاد کاظمی" رئیس اداره ارشاد شهر تهران، نیز در این آیین هدف از برگزاری سومین جایزه تهران را ایجاد نشاط علمی و پژوهشی با موضوعات هنری، اجتماعی، تاریخی و میراث در بین دانشجویان، اساتید و پژوهشگران حوزه تهران عنوان کرد.
وی بیان کرد: سومین جایزه تهران بر اساس استاندارهای علمی جشنواره ها، برگزار شد.
براساس این گزارش در این آیین در بخش پیشکسوت تهران پژوه از منصوره اتحادیه، در بخش خبرنگار حوزه میراث از سمیه ایمانیان، در بخش هنری از کیوان پهلوان تقدیر شد./تمام.
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران 2
  • تعداد بازدید 186