En
تاریخ : دوشنبه 29 آذر 1395
کد 2747

شش سازمان مردم نهاد، مجوز فعالیت گرفت

تحریریه خبر- هیات نظارت برسازمان های مردم نهاد(سمن)ها، در جلسه ی امروز خود که به ریاست "عیسی فرهادی" معاون استاندار و فرماندار تهران برگزار شد، پس از بحث و بررسی ده پرونده، با شروع بکار شش سازمان مردم نهاد، موافقت کرد.
"معصومه پاپی نژاد" عضو هیات نظارت بر سازمان های مردم نهاد و مدیرعامل "کانون مهر خانواده"، در این ارتباط، به خبرنگار تحریریه خبر روابط عمومی فرمانداری تهران گفت: در این نشست همچنین پرونده چهار نفر از متقاضیان تمدید مجوز فعالیت سمن هایشان، بررسی شد که با فعالیت دو مرکز موافقت وادامه کار دو مرکز دیگر موکول به ارایه گزارش مالی وعملکرد دوساله، توسط مدیران این مراکز شد.
وی به عنوان کارشناس ارشد مطالعات زنان، سپردن کارهای مردم به خود مردم را بسیار با اهمیت دانست و یادآورشد: در چنین شرایطی، بحث نظارت نیز به عنوان عامل مهمی در عرصه فعالیت های مراکز مردم نهاد، پیش می آید که اگر مشکلی وجود دارد بیشتر ناشی از این بخش و کمبود ناظر کارشناس است.
وی در خصوص شرایط تاسیس سازمان های عام المنفعه و غیر انتفاعی تصریح کرد: با توجه به اینکه هدف اصلی در این سازمان ها  ارایه خدمات اجتماعی غیر انتفاعی توسط یک گروه موسس است لذا به شرطی که منافعی را دنبال نکنند با درخواست تاسیس چنین نهادهایی البته پس از تکمیل پرونده و استعلام ها، موافقت می شود.
این عضو هیات نظارت بر سازمان های مردم نهاد با اشاره به اینکه فعالیت این نهادها درسطح بین الملل نیز با اهمیت زیاد دنبال شده و به عنوان سازمان های غیر دولتی (NGO) شناخته می شوند افزود: بعد از این قسمت، هیات موسس جلسه ای را تشکیل می دهد و صورت جلسه را برای فرمانداری می آورند و درخواست ثبت NGO می کنند.
مراجعه به سایت ثبت شرکت ها و ارایه اطلاعات خواسته شده و گرفتن شماره ثبت و ارایه به فرمانداری از دیگر مراحل گرفتن مجوزدو ساله فعالیت است .
پاپی نژاد درپاسخ به سووالی درخصوص اوضاع سمن ها گفت: برای اداره بهتر جامعه بایستی به سمت شیوه هایی برویم که خود مردم نقش اصلی را در انجام کارها داشته باشند. بهترین این شیوه ها، همین سمن ها با محوریت انجام کارهای عام المنفعه است.
وی یادآور شد: نکته ی مهمی که در این جا وجود دارد بحث نظارت است که بایستی به دقت صورت گیرد.
مدیرعامل کانون مهر خانواده، در خصوص شمار سازمان های مردم نهاد دارای مجوز فعال در سطح شهرستان تهران گفت که آمار دقیقی دراین زمینه وجود ندارد اما به نظر می رسد به حدود یکهزار و پانصد سازمان برسد./ تمام.
 
 
 
    
 
  • نوشته شده
  • توسط روابط عمومی فرمانداری تهران 2
  • تعداد بازدید 355