En
تاریخ : چهارشنبه 23 دي 1394
کد 1809

بخش آفتاب در سال 1384 از ترکیب تعدادی از روستاهای شهرستان های اسلامشهر و ری در حاشیه ضلع جنوبی اتوبان آزادگان تشکیل گردیده و دارای حدود 180 کیلومتر مربع وسعت و حدود45000 نفر جمعیت می باشد.

این بخش از شمال به اتوبان آزادگان ، از شرق به چهاردانگه و اسلامشهر ، از جنوب به اسلامشهر وکهریزک و از غرب به باقر شهرو ری منتهی می‌گردد.

بخش آفتاب دارای 23 روستا می باشد که 7 روستا فاقد سکنه ، 16 روستا دارای جمعیت ، 14 روستا دارای شورای اسلامی و 7 روستا توسط دهیاری مدیریت می‌شود .

از جاذبه های مهم این بخش قرار گرفتن حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) و سازمان بهشت زهرا (س) در آن می باشد وقسمتی از آزادراه تهران –قم که محل عبورمسافرین خارجی فرودگاه جضرت امام خمینی(ره) و استانهای جنوبی و غربی کشور می باشد در این بخش واقع گردیده است.

با توجه به مصوبه شورا عالی معماری و شهرسازی در خصوص تشکیل شهر آفتاب در محدوده حرم مطهر حضرت امام خمینی (ره) حدود32000 هکتار زمین به این موضوع اختصاص یافته که اکثر آن توسط معاونت محترم اداره املاک و مستغلات حرم مطهر  خریداری و تملک گردیده است و پروژه های نمایشگاه بین المللی ، مجموعه دهکده المپیک ، مرکز آموزش حجاج ، موزه دفاع مقدس ، هتل ها و بازارهای بین المللی،دانشگاه ها و ... در آن طراحی و پیش بینی گردیده است که تعدادی از آنها مانند دانشگاه آزاد اسلامی ودانشگاه شاهد احداث گردیده و نمایشگاه بین المللی – موزه دفاع مقدس و مرکز آموزش حجاج در حال احداث می باشد...