En
تاریخ : شنبه 5 دي 1394
کد 1766

ریه های پایتخت همچنان هوای ناسالم تنفس می کند

معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفت: میزان غلظت آلاینده ذرات معلق با قطر کمتر از 2.5 میکرون نسبت به روز گذشته همچنان بر روی عدد 132 و در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار دارد.
محمد رستگاری روز شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا افزود: براساس اطلاعات رسیده از ایستگاه های سنجش آلودگی هوای شهر تهران، شاخص کیفیت هوا در 24 ساعت گذشته منتهی به هشت صبح امروز، برای گروه های حساس ناسالم است.
وی با اشاره به کاهش ذرات معلق کمتر از 10 میکرون از 73 به 72 در این مدت تصریح کرد: میزان غلظت منواکسید کربن نیز از 33 به 37 افزایش یافته است.
معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان تهران گفت: ایستگاهای ژئو فیزیک و سوهانک با شاخص اعداد 181 و 161آلوده ترین نقاط جوی شهر تهران در 24 ساعت گذشته بوده اند.
رستگاری افزود: ایستگاه های پاسداران و دانشگاه شهید بهشتی نیز با شاخص اعداد 82 و 92 سالم ترین نقاط شهر تهران در این مدت بوده اند.
وی به افراد مبتلا به بیماری های قلبی و تنفسی، سالمندان و کودکان توصیه کرد تا از فعالیت و تردد غیرضروری در مناطق آلوده سطح شهر خودداری کنند.
شاخص کیفیت هوا، Air Quality Index) AQI) شاخصی برای تعیین روزانه کیفیت هوا و میزان ارتباط آن با سطوح سلامتی افراد است.
بر این اساس معیار سطح اهمیت بهداشتی شاخص کیفیت هوا (AQI) به ترتیب از صفر تا 50 در شرایط پاک (سبز)، 51 تا 100 سالم ( زرد )، 101 تا 150 ناسالم برای گروه حساس(نارنجی)، 151 تا 200 ناسالم (قرمز)، 201 تا 300 بسیار ناسالم (بنفش) و 301 تا 500 در شرایط خطرناک (ارغوانی) تعیین شده است.
به گزارش ایرنا کیفیت هوای تهران در سه روز گذشته نیز در شرایط ناسالم برای گروه های حساس قرار داشت.
بالا بودن آلودگی هوای پایتخت در هفته گذشته موجب شد تا کمیته اضطراری آلودگی هوای تهران در روزهای شنبه و سه شنبه تشکیل و تصمیم به تعطیلی سه روز ه مدارس پایتخت کند ضمن اینکه تدابیری از جمله لغو صدور مجوز موقت تردد در محدوده زوج و فرد و برخی روش های دیگر را برای کاهش آلودگی هوای منطقه به کار گرفت اما به نظر می رسد که کافی نبوده و تاثیرچندانی در رفع آلودگی هوای منطقه نداشته است.