En
تاریخ : سه شنبه 31 شهريور 1394
کد 1436

مدیرعامل مترو تهران: ویژگی بارز خط سه عبور از محله های قدیمی و مرکزی پایتخت است

مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه گفت: ویژگی بارز خط سه مترو تهران عبور از محله های قدیمی(اصیل شهر) و هسته مرکزی شهر است.
به گزارش خبرنگار ایرنا، هابیل درویش روز سه شنبه در آیین افتتاح نیمه شمالی خط 3 متروی تهران که با حضور رییس جمهوری برگزار شد، افزود: خط سه مترو تهران به عنوان طولانی ترین خط مترو در منطقه خاورمیانه به طول 37 کیلومتر احداث و به بهره برداری رسیده است.
وی با اشاره به مشکلات مالی و اقتصادی کشور، تصریح کرد: حرکت جهادی شهرداری تهران در تکمیل و بهره برداری از خط سه مترو به طول 37 کیلومتر با توجه به شرایط اقتصادی ناشی از تحریم ها، اقدامی بسیار مهم و ارزشمند است.
درویش افزود: تونل ها و شبکه ارتباطی خط سه مترو تهران در مدت زمان 14 ماه احداث شد و امروز با افتخار شاهد بهره برداری از این مسیر به عنوان طولانی ترین خط مترو خاورمیانه در تهران هستیم.
درویش با اشاره به اینکه خط سه مترو تهران 37 کیلومتر طول دارد اظهار کرد: این خط بزرگراه آزادگان در جنوب غربی شهر تهران را شهرک قائم در شمال شرقی شهر متصل می کند.
مدیرعامل شرکت راه آهن شهری تهران و حومه با بیان اینکه برآورد هزینه اجرا و بهره برداری از خط سه مترو پایتخت 9 هزار میلیارد تومان بود، گفت: این پروژه با فرهنگ جهادی و اقتصاد مقاومتی با اعتباری حدود سه هزار و 200 میلیارد تومان تکمیل و به بهره برداری رسید.
درویش افزود: اردیبهشت ماه سال 93، پروژه خط سه متروی تهران با حضور شهردار تهران آغاز و به طور هفتگی بیش از 500 متر تونلدر مسیر این خط حفاری شد.
وی خاطرنشان کرد: بیش از 80 درصد تجهیزات مورد استفاده در مترو ساخت داخل است و امروز توانایی ارایه خدمات فنی و مهندسی در این زمینه به تمامی کشورهای منطقه را داریم.
وی با بیان اینکه 20 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در متروی تهران مشغول به کار هستند، افزود: درحال حاضر 200 کارگاه در زمینه ساخت و توسعه شبکه مترو در سطح شهر تهران فعال است.
درویش همچنین از بهره برداری خطوط 6 و 7 مترو به طول بیش از 70 کیلومتر و همچنین مترو فرودگاه امام خمینی(ره) به طول 52 کیلومتر تا پایان سال 95 خبر داد.
مدیرعامل مترو تهران خاطرنشان کرد: بهره برداری از این خطوط در مجموع 14هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.
درویش خاطرنشان کرد: 10 کیلومتر سفر با شبکه مترو، 65 صدم درصد صرفه جویی در مصرف سوخت را به دنبال دارد و اگر تعداد سفرهای شبکه مترو تهران روزانه به 9میلیون افزایش یابد، هر روز شش میلیون لیتر در مصرف سوخت معادل 12 میلیارد تومان صرفه جویی خواهد شد.
نیمه شمالی خط سه مترو تهران شامل چهار ایستگاه قائم (عج)، نوبنیاد، شهید زین الدین و شهید بهشتی به طول 18 کیلومتر امروز با حضور رییس جمهوری، استاندار تهران، شهردار و اعضای شورای اسلامی شهر تهران به بهره برداری رسید.
با بهره برداری 18 کیلومتر بخش شمالی خط سه ، ظرفیت حمل مسافر شبکه مترو تهران روزانه یک میلیون نفر افزایش خواهد یافت.
خط سه مترو تهران دارای 26 ایستگاه است که تاکنون 16 ایستگاه آن به بهره برداری رسیده است.
آیین بهره برداری از بخش شمالی خط سه مترو پایتخت با حضور حسن روحانی رییس جمهور، پورمحمدی وزیردادگستری، محمد باقر قالیباف شهردار تهران، نهاوندیان رییس دفتر رییس جمهوری، هاشمی استاندار تهران، عیسی فرهادی فرماندار تهران، اعضای شورای اسلامی شهر و جمعی از مدیران شهری تهران در ایستگاه مترو شهرک قائم برگزار شد.