En
تاریخ : دوشنبه 30 شهريور 1394
کد 1429

اتوبوس‌های هیبریدی از مهرماه در تهران/ 700 دستگاه اتوبوس تک کابین گازسوز نیاز به تعویض مخازن دارند

مدیرعامل شرکت واحد اتوبوسرانی با بیان اینکه شرکت واحد توانسته براساس برنامه و در راستای مصوبات شورا گام بردارد،گفت: بدون عمل به تعهد سازمان‌های دولتی نمی‌توان مشکلات اتوبوس‌های سی ان جی سوز و مینی‌بوس‌های فرسوده را حل کرد.

به گزارش خبرگزاری فارس،پیمان سنندجی مدیر عامل شرکت واحد تهران در یکصد و هشتاد و چهارمین جلسه شورا به ارائه گزارش عملکرد یکساله این شرکت پرداخت.

سنندجی در ابتدای سخنان خود گفت: موضوع شرکت واحد از جمله موضوعات حساس در مدیریت شهری است که همواره مورد توجه شخص شهردار و نیز اعضای محترم شورای اسلامی شهر تهران بوده است.

وی ادامه داد : یکی از اقداماتی که در این شرکت به عنوان یک اقدام بنیادی انجام شده تغییر رویکرد در خصوصی سازی بوده که منجر به بروز ناوگان جدید شده است که اگر همان روند سابق جریان داشت امروز بسیار بیشتر از اعتبار جاری 500 میلیارد تومان مورد نیاز بود.

سنندجی افزود: در حال حاضر ما از 18 هزار نفر پرسنل به 8 هزار دویست نفر رسیده‌ایم که اگر همان 18 هزار را دارا بودیم تصور کنید چه اعتبار جاری مورد نیاز بود؟

مدیر عامل شرکت واحد اظهار داشت: در حال حاضر بیش از 95 درصد اتوبوس‌ها و نیز بیش از 85 درصد خطوط به بخش خصوصی واگذار شده است و ما هیچ اتوبوس تک کابینی در اختیار خودمان نداریم.

سنندجی اضافه کرد: یکی دیگر از اقدامات شرکت واحد نصب برنامه زمان بندی اتوبوس‌ها در تمام ایستگاه‌ها بوده است.

مدیر عامل شرکت واحد همچنین تصریح کرد: امروز صورت‌های مالی این شرکت نشان می‌دهد که ما هیچ بدهی نه به پرسنل و نه به سازمان امور مالیاتی و بیمه‌ها و غیره نداریم. سازمانی که از سال 79 بیش از 55 میلیارد تومان بدهی داشت و امروز بدهی‌های این سازمان صفر است.

سنندجی همچنین خاطر نشان کرد: موضوعی که ما را ناراحت می‌کند عدم نوسازی ناوگان است به گونه‌ای که سال گذشته ما 7هزار و 500 دستگاه اتوبوس داشتیم و امروز 6450 دستگاه داریم یعنی یک هزار دستگاه کمتر از سال قبل و این در حالی است که در مدل خصوصی سازی اتوبو‌س‌های با سن بیش از 8 سال باید از رده خارج شوند.

وی ادامه داد: هم اکنون 200 دستگاه اتوبوس دو کابین یورو 4 وارد تهران شده که البته در این مورد هم ما فقط 6 ماه مشکل ترخیص از گمرک را داشتیم.

سنندجی سپس اظهار داشت: ما هم اکنون در حال راه اندازی دو خط اتوبوس برقی هستیم و همچنین در راستای مصوبه شورا در بحث نوسازی، توانسته ایم تا همین امروز 350 دستگاه اتوبوس از 400 دستگاه مقرر را نوسازی کنیم.

وی افزود: سال قبل نیز 500 دستگاه اتوبوس را نوسازی کردیم که در همین زمینه 84 دستگاه اتوبوس هم در مهر ماه بازسازی کردیم که با توجه به سیاست‌های اقتصاد مقاومتی گام بزرگی بوده است.

وی ادامه داد: در کنار این ما راه اندازی اتوبوس‌های هیبریدی را نیز در دستور کار داریم که از مهر ماه شروع به کار می‌کنند.

مدیر عامل شرکت واحد همچنین با اشاره به موضوع تست مخازن اتوبوس‌های گاز سوز بیان داشت: بر اساس مصوبه شورا تمام اتوبوس‌های گاز سوز تست شد و مخازن سی ان جی بیش از 300 دستگاه اتوبوس با هزینه شرکت واحد تعویض شد اما برای مابقی بیش از 10 میلیارد تومان اعتبار لازم است.

سنندجی تصریح کرد: این در حالی است که اعتبارات تست و تعویض مخازن سی ان جی بر عهده دولت است که به شهرداری مجبور شد تقبل کند.

وی گفت: در حال حاضر 700 دستگاه اتوبوس تک کابین بخش خصوصی نیاز به جابجایی مخازن سی ان جی دارد.