En
تاریخ : دوشنبه 16 شهريور 1394
کد 1392

شهریور، مرگبارترین ماه سال در سوانح رانندگی

رییس مرکز اطلاع رسانی پلیس راهور تهران بزرگ،شهریور رامرگبارترین ماه سال در سوانح رانندگی عنوان کرد و گفت: براساس آمار سال گذشته بیش از 30 درصد فوتی های ناشی از سوانح رانندگی مربوط به سه ماه فصل تابستان بوده که از این بین بیشترین قربانیان سوانح رانندگی را شهریورماه، با سهم 12.8 درصد به خود اختصاص داده است.
سرهنگ مراد مرادی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در روزهای پایانی شهریور ماه سفرهای تابستانی به اوج خود می رسند و به تبع آن، آمار خطرات و سوانح رانندگی نیز افزایش می یابند اما باید به خاطر داشت که بر اساس آمارهای رسمی، شهریور، نا ایمن ترین ماه برای سفر است.
وی سرعت غیر مجاز، انحراف به چپ و عدم توجه به جلو را از مهمترین علل وقوع سوانح رانندگی در شهریور ماه سال گذشته عنوان و تصریح کرد: چیزی حدود به 70 درصد علت وقوع حوادث رانندگی در این ماه را این سه علت تشکیل می دهد.
سرهنگ مرادی گفت: همچنین بیش از 30 درصد تصادفات رانندگی در این مدت از نوع واژگونی و خروج از مسیر و به موجب خستگی و خواب آلودگی بوده است.
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران ضمن درخواست همیشگی خود از مردم به رعایت مقررات راهنمایی و رانندگی به آن ها توصیه کرد: زمان سفر و مدت رانندگی در جاده را جزء مدت مسافرت خود محسوب کرده و با سرعت مجاز و مطمئنه حرکت کنند زیرا هرچه سرعت بالا می رود میزان توانایی کنترل خودرو توسط راننده کاهش می یابد.
سرهنگ مرادی با اشاره به اطمینان از سلامت خودو به هنگام سفر خاطر نشان کرد: رانندگان حتما باید با معاینه فنی خودرو پیش از شروع سفر، خود را برای روبرو شدن با شرایط بحرانی آماده نگه دارند.
وی رعایت فاصله طولی با خودروی جلویی و استفاده نکردن از تلفن همراه به هنگام رانندگی را به رانندگان گوشزد کرد و افزود: هنگام رانندگی از تلفن همراه استفاده نکنند زیرا استفاده از تلفن همراه به میزان 30درصد سوانح رانندگی را افزایش می دهد.
معاون آموزش و فرهنگ ترافیک پلیس راهور تهران استراحت کافی و هوشیاری به هنگام رانندگی در سفر را برای رانندگان الزامی دانست و به آن ها توصیه کرد: پس از هر دو ساعت رانندگی، حداقل 10 دقیقه استراحت کنند با توجه به اینکه بیشترین تصادفات در فاصله 30 کیلومتری شهرها اتفاق افتاده، در این فاصله مقررات راهنمایی و رانندگی را به دقت اجرا کنند.
سرهنگ مرادی به رانندگان در خصوص مصرف غذاهای پرچرب و سنگین در حین مسافرت هشدار داد و افزود: لازم است علاوه بر مصرف غذاهای سبک در طول سفر، به هنگام احساس خستگی و خواب آلودگی در یک مکانی مناسب ایستاده و پس از استراحت کافی به مسیر خود ادامه دهند تا دیگر شاهد حوادث دلخراش رانندگی نباشیم.