En
تاریخ : شنبه 14 شهريور 1394
کد 1387

طراحی مجهزترین بیمارستان هسته‌ای خارومیانه در بوستان ولایت

مشاور عالی شهردار تهران در امور عمرانی گفت: طراحی مجهزترین بیمارستان هسته‌ای خارومیانه در بوستان ولایت با همکاری وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی و شهرداری تهران انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر ،مازیار حسینی با تاکید بر این که تعیین تکلیف فاز دوم بوستان ولایت بعد از انجام فاز مطالعاتی است گفت: هرچند گروه مشاور و کارشناسان در حال مطالعه برای اجرای بهتر فاز دوم این بوستان و استفاده بهینه از ۳۰۰ هکتار تنفسگاه پایتخت در جنوب شهر هستند تا بعد از اعلام نتایج طرح‌های پیشنهادی را برای تصویب به شورای شهر تهران بفرستند، اما آنطور که پیداست ساخت مجهزترین بیمارستان هسته‌ای خارومیانه در بوستان ولایت با همکاری وزارت بهداشت و درمان، سازمان انرژی اتمی و شهرداری تهران یکی از طرح‌های ماندگاری است که قرار است در این محدوده اجرایی شود.

وی ادامه داد: همانطور که می‌دانید، در این محدوده که  در گذشته به عنوان پادگان مورد استفاده قرار می‌گرفته؛ پهنه‌هایی با کارکردهایی متفاوت وجود داشته که اکنون به عنوان یک زمین بایر درآمده است. در مطالعاتی که برای اجرای فاز دوم بوستان ولایت انجام داده‌ایم، به این نتیجه رسیده‌ایم که اجرای طرح‌های پیشنهادی در این زمین‌های بایر که فضای سبزی در آن نیست، در اولویت قرار دارد. طبق گمانه‌زنی‌های اولیه بزرگترین بیمارستان هسته‌ای خاورمیانه در بخش بایر پادگان قلعه مرغی ساخته خواهد شد.

مشاور عالی شهردار تهران یکی از طرح‌های قابل اجرا در فاز دوم بوستان ولایت را ساخت مجهزترین بیمارستان فوق تخصصی هسته‌ای با همکاری وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی و شهرداری تهران معرفی کرد و گفت: طبق تفاهمی که بین شهردار تهران، وزیر بهداشت و رئیس سازمان انرژی اتمی انجام شده در جهت استفاده از دانش هسته‌ای متخصصان داخلی قرار است که به صورت تخصصی در حوزه درمانی و پزشکی اولین بیمارستان ۱۰۰۰ تختخوابی هسته‌ای در جنوب تهران ساخته و به بهره‌برداری برسد. همانطور که می‌دانید بحث «پروتون» درمانی و «گامانایف» و انجام عمل‌های جراحی بسیار پیشرفته به وسیله انرژی هسته‌ای در دنیا جایگاه ویژه ای دارد و کشورهای محدودی توانسته‌اند از این امکانات استفاده کنند.

حسینی ساخت بزرگترین دهکده سلامت خاورمیانه را یکی دیگر از طرح‌های پیشنهادی در بوستان ولایت دانست و گفت: برای نخستین بار در کشور به صورت جامع و کامل بحث سلامت و اقدامات مربوط به بخش درمان و پیشگیری و افزایش توانایی بیماران را در قالب پردیس سلامت در جنوب تهران راه‌اندازی خواهیم کرد.

وی ادامه داد: راه اندازی دهکده سلامت نه تنها برای تهران و ایران بلکه برای کشورهای منطقه نیز از اهمیت زیادی برخوردار است.  بسیاری از مردم خاورمیانه می توانند تحت پوشش درمانی این پردیس سلامت قرار بگیرند. از سوی دیگر  برای جامعه پزشکی‌  نیز داشتن چنین  امکانات حرفه‌ای و پیشرفته‌ای حائز اهمیت است چرا که می‌توانند توانمندی‌های خود را بهتر به کار گیرند.

حسینی درباره توسعه فضای سبز در بوستان ولایت نیز توضیح داد: در مورد فضای سبز باید بگویم که ایده تنها کاشت درخت نیست. با دانشگاه تربیت مدرس صحبت کرده‌ایم تا در اینجا تنها فضای سبز انبوهی که خود تبدیل به فضای بی دفاع شهری می‌شود، نداشته باشیم. باید روی گونه شناسی درختی که دراین محدوده قرار است کاشته شود، همچنین روی اقلیم شناسی تهران و میزان مصرف آب با توجه به شرایط بحرانی آب و... مطالعه شود. قاعدتا کار بسیار سنگینی است. تصور بنده بر این است که یکی از سنگین‌ترین پروژه‌هایی که شهرداری تهران به آن وارد شده، همین طرح خواهد بود.  به عنوان مثال طراحی تونل تاسیسات شهری برای اولین بار در زیر سطح این بوستان انجام می‌شود. به این دلیل که در آینده هر توسعه‌ای که در این محدوده ایجاد خواهد شد، به فضای سبز لطمه‌ای وارد نکند.

مشاورعالی شهردار تهران درباره رفع معارض ۲۰ درصد از زمین بوستان ولایت نیز گفت: ۹۸ درصد از معارضان این زمین رفع شده‌اند و تنها ۲ درصد دیگر باقی مانده است. حوزه سرمایه گذاری منطقه ۱۹ و سازمان املاک و مستغلات ماموریت دارند که این مشکل را برطرف کنند و جالب است بدانید که بوستان ولایت جزو معدود زمین‌های اطراف تهران است که سند مشخص دارد.