En
تاریخ : شنبه 14 شهريور 1394
کد 1382

ایستگاه مترو آزادگان به قائم متصل می شود

مدیر روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مترو تهران و حومه گفت: در هفته آخر شهریور ماه شاهد افتتاح 18 کیلومتری مسیر شمالی خط سه مترو از جمله ایستگاه های تقاطع شهید بهشتی، شهید زین الدین، نوبنیاد و قائم در شمال شرقی تهران خواهیم بود.
علی اکبر روح نواز روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: مسیر جنوبی خط سوم از آزادگان تا تقاطع شهید بهشتی به وسعت 19 کیلومتر در گذشته به بهره برداری رسیده و با افتتاح 18 کیلومتر مسیر شمالی این خط؛ 37 کیلومتر خط 3 مترو تهران از ایستگاه آزادگان در جنوب غرب به ایستگاه قائم در شمال شرق تهران تکمیل می شود.
وی بیان کرد: مسیر 18 کیلومتری شمالی خط سوم با تلاش شبانه روزی مهندسان و کارگران شرکت مترو در مدت 14 ماه و با اعتباری بالغ بر دو هزار میلیارد تومان در حالی رو به اتمام است که در حالت عادی ساخت این پروژه حداقل چهار سال بطول می انجامید.
روح نواز ادامه داد: در گذشته عملیات ساخت خطوط مترو از تونل آغاز و مرحله به مرحله پیش می رفت اما در عملیات ساخت این پروژه تمامی مراحل ساخت و نصب تجهیزات خط و ایستگاه ها بطور همزمان صورت گرفت و به همین منظور سرعت در ساخت را بالا برد.

** روزانه یک میلیون مسافر جابجا می شود/550 میلیارد تومان در سوخت صرفه جویی شد
وی در ادامه به ویژگی های بارز خط سوم اشاره کرد و گفت: با تکمیل این خط روزانه یک میلیون مسافر جابه جا می شود و سالانه 550 میلیارد تومان در هزینه سوخت صرفه جویی می شود و همچنین روزانه 225 میلیون لیتر سوخت در مصرف سوخت خودروها صرفه جویی می شود.
روح نواز با اشاره به کاهش زمان سفر شهروندان گفت: روزانه 420 هزار ساعت صرفه جویی در وقت شهروندان می شود و زمان سفر از مسیر آزادگان به قائم حداقل 50 درصد کاهش می یابد.

** در عملیات ساخت تونل خط سوم 25 برابر برج ایفل میلگرد بکار رفته است
وی به ویژگی های فنی ساخت خط سوم مترو تهران اشاره کرد و گفت: 250 هزار تن میلگرد برابر 25 برابر برج ایفل و دو میلیون متر مکعب بتن 50 برابر برج میلاد در عملیات ساخت تونل و ایستگاه های این خط بکار رفته است.
روح نواز مساحت فضاهای 28 ایستگاه خط سوم را 300 هزار متر مربع عنوان کرد و اضافه کرد: بطور متوسط مساحت فضای هر ایستگاه 12 هزار متر مربع است.
وی تقاطع شهید بهشتی در خط یک، میدان ولیعصر (عج) در خط شش، چهار راه ولیعصر(عج) در خط چهارم و مولوی در خط هفتم را از تقاطع های این خط عنوان کرد و گفت: شهروندان می توانند در این مسیر خطوط خود را تعویض کنند.
به نظر می رسد در صورت تصویب شورای اسلامی شهر تهران شرکت مترو تهران این آمادگی را دارد تا عملیات حفاری 15 کیلومتری مسیر آزادگان تا اسلامشهر را در دستور کار قرار دهد.
اگر شورای اسلامی شهر تهران تصویب کند عملیات حفاری 15 کیلومتری مسیر آزادگان تا اسلامشهر آغاز می شود.