En
تاریخ : دوشنبه 19 مرداد 1394
کد 1327

نخستین انجمن تخصصی کنترل آلودگی هوا تشکیل شد

روابط عمومی شرکت کنترل کیفیت هوا شهرداری تهران اعلام کرد: نخستین انجمن تخصصی ویژه متخصصان و محققان حوزه کنترل آلودگی و حفظ کیفیت هوا در ایران تشکیل شد.
انجمن تخصصی کنترل آلودگی هوا توسط 14 نفر از استادان و صاحب نظران حوزه آلودگی هوا در ایران به عنوان هیات موسس تاسیس و فعالیت خود را آغاز کرد.
مریم نادری، نماینده هیات موسس این انجمن با اشاره به اینکه این انجمن در حال عضوگیری و ثبت نام اعضای جدید است، گفت: ایده تاسیس چنین انجمنی با توجه به اهمیت موضوع آلودگی هوا در ایران و همچنین مجموعه فعالیت های علمی که در ارتباط با موضوع آلودگی هوا در دانشگاه های مختلف و رشته های متنوع انجام می شود، شکل گرفت.
وی افزود: هدف اصلی از تشکیل آن گردهم آوردن متخصصان این حوزه از اقصی نقاط مختلف کشور و حتی جهانی است.
بنابه اظهار نادری در مورد شرایط عضویت در این انجمن گفت: اعضای پیوسته این انجمن فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با حوزه کنترل و کاهش آلودگی هوا هستند.
وی با تاکید بر اینکه حداقل مدرک تحصیلی اعضا باید کارشناسی ارشد باشد، افزود: در حال حاضر افرادی از اعضای هیات علمی دانشگاه های مختلف در زمینه آلودگی هوا، علوم مکانیک، شیمی، هواشناسی، اثرات آلودگی هوا و اپیدمیولوژی با این انجمن در فعالیت هستند.
نماینده هیات موسس انجمن کنترل آلودگی هوای ایران گفت: بر اساس برنامه ریزی انجام شده پس از پایان مراحل عضو گیری، دوم شهریور امسال مجمع عمومی برای انتخاب هیات مدیره، بازرسان تشکیل می شود.
نادری با اشاره به اینکه پس از انتخابات هیات مدیره این انجمن به صورت رسمی آغاز به فعالیت خواهد کرد، گفت: انجمن کنترل آلودگی هوای ایران در مجموعه فعالیت های علمی، پژوهشی و فرهنگی از جمله برگزاری همایش ها، انتشار کتاب ها و حمایت از پروژه های علمی و پژوهشی مرتبط با حوزه آلودگی هوا مشارکت می کند.
وی گفت: این انجمن مصمم است ارتباط بین متخصصان رشته های مرتبط را با تبادل دانش و پژوهش فراهم سازد تا موجب هم افزایی در این حوزه شود.
نادری خاطر نشان کرد: افرادی که خواهان عضویت در انجمن علمی کنترل آلودگی هوای ایران هستند می توانند به نشانی airexperts.ir مراجعه کنند.
وی تصریح کرد: این انجمن از همه متخصصان و محققان دارای مدرک تحصیلی کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی عمران- حمل و نقل، مهندسی عمران- راه و ترابری، محیط زیست، انرژی، هواشناسی، بهداشت محیط، ژئوفیزیک، فیزیک، علوم پزشکی، اپیدمیولوژی، علوم انتظامی و رشته های وابسته برای عضویت پیوسته در این انجمن دعوت به عمل می آورد.
این نخستین بار است که انجمنی تخصصی در حوزه آلودگی هوا در ایران آغاز به کار می کند تا پیش از این مجموعه اقدامات و فعالیت ها در این حوزه ذیل موضوع محیط زیست دنبال می شد.