En
تاریخ : چهارشنبه 27 خرداد 1394
کد 1178

قالیباف: انضباط شهری شرط موفقیت در زندگی و حفظ سرمایه های اجتماعی است

شهردار تهران با اشاره به آغاز طرح انضباط شهری در منطقه 12 پایتخت گفت: انضباط شهری شرط موفقیت در زندگی و حفظ سرمایه های اجتماعی و منابع مادی است.
به گزارش خبرنگار ایرنا محمدباقر قالیباف شامگاه سه شنبه در نشست توجیهی اجرای طرح انضباط شهری در محل ساختمان شماره دو شورای اسلامی شهر تهران افزود: انضباط شهری در گرو تغییر سبک زندگی، احترام به حقوق یکدیگر، توجه به مسوولیت های اجتماعی و رعایت نظم و قوانین است.

وی با تاکید بر اینکه شهر تهران به نقطه ای رسیده است که در صورت توجه نکردن به موضوع انضباط شهری امکان پیشرفت وجود ندارد تصریح کرد: اکنون تمام حوزه های شهری نیازمند رعایت نظم است.

قالیباف با بیان اینکه آمارها نشان می دهد بیش از دو میلیون تا دومیلیون و 200 هزار خودرو در سطح شهر تهران حرکت می کنند افزود: به طور طبیعی با توجه به زیرساخت های کنونی شهر نباید شاهد چنین حجم ترافیکی باشیم اما رعایت نکردن قوانین و مقررات موجب بی نظمی و ترافیک سنگین می شود.

شهردار تهران با اشاره به اینکه انضباط شهری صرفا موضوع خط سفید نیست خاطرنشان کرد: تجربه و علم ثابت کرده در صورتی که فرهنگ ترافیکی اصلاح شود سایر مسایل مرتبط به حوزه شهری از جمله جمع آوری و تفکیک زباله، پرداخت مالیات و رعایت حقوق شهروندی نیز سامان می یابد.

وی با بیان اینکه در سطح شهرهای سبز از جمله توکیو هیج سطل زباله ای یافت نمی شود گفت: در این شهرها زباله ها هفته ای یکبار جمع آوری می شوند در حالیکه در تهران شهرداری روزانه سه بار نسبت به جمع آوری زباله ها اقدام می کند.*مدیریت شهری باید آغازگر حرکت جمعی باشد

قالیباف در ادامه سخنان خود بر ضرورت انجام اقدامات جمعی تاکید کرد و گفت: مدیریت شهری باید آغازگر حرکت جمعی به منظور حل مشکلات شهر باشد.

وی با بیان اینکه منطقه 12که مهمترین بخش هویتی، سرمایه اجتماعی و کالبدی شهر تهران است به عنوان نقطه آغاز این حرکت انتخاب شد خاطرنشان کرد: این منطقه دارای قابلیت های مادی فراوانی است که باید آنها را به منطقه بازگرداند.

شهردار تهران با تاکید بر اینکه تنها زمانی می توان در اجرای این طرح موفق بود که آن را خانه به خانه اجرا کرد گفت: شهرداری تهران قادر به انجام چنین کاری است.

قالیباف بر ضرورت برقراری ارتباط موثر، شنیدن نظرات ساکنان منطقه و استفاده از ابزار و روش های کارآمد تاکید کرد.

وی با اشاره به اینکه بی توجهی به جامعه موجب بروز آسیب های اجتماعی می شود گفت: در بین آسیب دیدگان افراد نخبه و با استعداد به چشم می خورد که دچار مشکل شده اند.

قالیباف باور قلبی و دغدغه مند بودن درخصوص آسیب های اجتماعی را مهمترین نکته در به نتیجه رسیدن این طرح توصیف کرد و افزود: همه ما نسبت به کسانی که در جامعه آسیب دیده اند مسوول هستیم.