En
تاریخ : دوشنبه 28 ارديبهشت 1394
کد 1083

فرهادی : باید از ظرفیت خواهرشهری تهران با کلانشهرهای جهان بهره برده شود

فرماندارتهران گفت : باید در نظر داشته باشیم که تفاهم نامه های خواهرشهری تنها در حد یک سند همکاری باقی نماند و بتوانیم از پتانسیل و ظرفیت های کلانشهرهای خواهرخوانده با تهران در جهت هم افزایی بهره ببریم.

به گزارش روابط عمومی فرمانداری تهران، نشست استفاده از ظرفیت ها و پیوندهای خواهرشهری تهران با حضور فرهادی معاون استاندار و فرماندار تهران ، رجایی مدیرکل نهاد ریاست جمهوری و مدیرعامل جمعیت امید و یاری، ناصربخت معاون سیاسی  انتظامی فرمانداری، آرام، معاون فنی  عمرانی فرماندار، شهریور مدیرکل اجتماعی استانداری تهران، فلاحت پیشه نماینده سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، مجیدی نماینده اسبق ایران در سازمان ملل متحد ( یونسکو ) و اصغری نماینده شهرداری و شورای اسلامی شهر تهران برگزار شد.

در این نشست، عیسی فرهادی، فرماندار تهران ضمن تبریک فرارسیدن ایام مبعث حضرت رسول اکرم (ص)، با اشاره به اهمیت بحث خواهرشهری برای کلانشهر تهران اظهار داشت : خواهرشهری برای کلانشهر تهران مسئله مهمی است که باید به آن توجه شود . البته ما نیز در مجموعه فرمانداری در تلاش هستیم که نقطه وصل تلاش ها و اقدامات در این حوزه باشیم.

وی افزود : باید در نظر داشته باشیم که تفاهم نامه های خواهرشهری تنها در حد یک سند همکاری باقی نماند و بتوانیم از پتانسیل و ظرفیت های کلانشهرهای خواهرخوانده با تهران در جهت هم افزایی بهره ببریم.

فرماندار تهران تصریح کرد : تهران در حدود 215 سال قبل، جمعیت بالغ بر 15 هزار نفر را در خود جای داده بود که با گذشت زمان از آن روز و اکنون شاهد استقرار جمعیت 10 ملیونی در تهران هستیم .

وی همچنین ضمن اشاره به فعالیت های اخیر در راستای زیباسازی و توسعه تهران در سالهای اخیر نیز خاطرنشان کرد : خوشبختانه کارهای ارزشمندی  در حوزه های فضای سبز،  میراث فرهنگی و حوزه اجتماعی صورت گرفته و شهرداری تهران با کمک شورای شهر جدید رویکرد اجتماعی خوبی را اتخاذ کرده است که باید این مهم را به فال نیک بگیریم .

فرهادی افزود : مسائل اجتماعی و پیوند های آن، مسئله ای است که شهروندان یک شهر را متحد کرده و در غیر این صورت آثار سو زیادی در پی خواهد داشت . از همین رو از آنجا که تهران، یک ایران کوچک است و از تمام اقوام ایرانی در آن سکنی دارند، باید به این مهم توجه داشته باشیم .

فرماندار تهران تاکید داشت : تهران در زمینه مشارکت اجتماعی سابقه چشمگیری از خود برجای گذاشته و هیچ کلانشهری در دنیا به لحاظ میزان مشارکت اجتماعی درمسائل مختلف، به طورمثال بحث انتخابات نتوانسته به مانند مردم تهران عمل کند.

وی همچنین ضمن اشاره به ظرفیت های ویژه گردشگری در پایتخت نیز عنوان داشت : تهران، پیشانی نظام است و هر گردشگر یا فرد خارجی وقتی به ایران سفر می کند، تهران را خواهد دید  و اگر تهران به زیبایی معرفی شود، ایران نیز به خوبی در اذهان مردم جهان معرفی خواهد شد و مسافران خارجی درواقع سفیرمعرفی زیبایی های ایران به وسیله شناخت از جاذبه های تهران خواهند بود .

عیسی فرهادی همچنین با اشاره به لزوم پیگیری هر چه بیشتر بحث خواهرشهری تهران با سایر شهرهای جهان نیز تصریح کرد : به عقیده بنده باید با پیگیری های لازم و رایزنی های  مورد نیاز، وزارت امورخارجه ، در حد کلان تولی این مسئله را پیگیری کند. همچنین شهرداری تهران با عنایت به اینکه به لحاظ مالی و برنامه ریزی ظرفیت بالایی دارد، می تواند در این حوزه به شکل جدی ورود کند و پس از آن نیز سازمان های مردم نهاد می توانند به عنوان عنصری جدی وارد عمل شوند.

وی افزود : البته فرمانداری تهران نیز به عنوان نهاد حاکمیتی در پایتخت به عنوان حلقه وصل این طرح حاضر خواهد بود.

فرماندار تهران مجددا به ظرفیت های گردشگری تهران اشاره و عنوان داشت : در دو سال اخیر و در ایام نوروز، شهرداری تهران به خوبی به صحنه آمد و انصافا شاهد اقدامات خوبی در حوزه گردشگری بودیم. به طور مثال، در ایام تعطیلات نوروزی امسال، بالغ بر 700 هزار نفر از مجموعه برج میلات تهران بازدید کردند که به هیچ وجه نمی توان از کنار این مسئله به سادگی عبور کرد . همچنین 104 هزار تماس در این ایام با ستاد تسهیل سفرهای نوروزی داشتیم که این عدد ورقم نیز قابل توجه بوده و نشان از ظرفیت بالای تهران دارد.

وی در پایان نیز اظهار داشت : داشته ها و ظرفیت های فراوانی در تهران داریم که از منظرهای فرهنگی، گردشگری، اقتصادی و سایر حوزه ها می تواند مورد توجه قرار بگیرد. باید در نظر داشته باشیم که می توان از طریق خواهرشهری تهران با سایر شهرهای جهان، چهره صلح جوی ایران اسلامی را به جهان بیش از پیش معرفی و با پروژه ایران هراسی دشمنان مقابله کرد .